23 lipca, 2009

Z półki kolekcjonera: "Millenium School" - projekt Krzysztofa Zielińskiego

Na wakacyjnej „półce kolekcjonera” pojawiła się kolejna książka – dokumentacja niezwykłego projektu Krzysztofa Zielińskiego „Millenium School”. Wydana ona została przez CSW Znaki Czasu w Toruniu przy współpracy zDewi Lewis Publishing. Wydawca tej książki nie jest przypadkowy – właśnie w kolekcji w Toruniu znajduje się cały projekt (pierwsza z trzech edycji tych zdjęć), który w ubiegłym roku wykonał artysta.
Zieliński znany jest fotografowania przeszłości w teraźniejszości. Dowodził tego jego pierwszy projekt „Hometown”, w którym artysta sportretował Wąbrzeźno. Podobnie jest z projektem „Millenium School”, który zawiera 44 fotografie szkoły podstawowej nr 3 w tym mieście, w której uczył się artysta. Dodajmy, że nie jest to zwykła szkoła podstawowa, tylko jedna z ponad tysiąca „tysiąclatek”, zbudowanych z jednej sztancy szkolnych klocków w połowie lat 60. na obchodzone z pompą przez władze komunistyczne tysiąclecie państwa polskiego.
Zieliński przypadkowo trafił ponownie do swojej szkoły i zafascynowany mieszaniną nowego i starego, przeszłości i teraźniejszości postanowił przygotować serię pokazującą pustą szkołę swojego dzieciństwa. Ważne w tym projekcie są zarówno szerokie kadry, jak i detale z mistrzowsko oddaną kolorystyką.
Sam projekt, niezbyt w Polsce znany – pokazany właściwie tylko w Toruniu, swój debiut miał w galerii Żak Branicka w Berlinie, gdzie został znakomicie przyjęty. Teraz mamy wersję albumową tego projektu.
Jest też, i tu uwaga kolekcjonerzy, specjalna edycja kolekcjonerska tej książki w pięknym, oprawionym w czarne płótno pudełku kontrastującym z pomarańczowym kolorem okładki katalogu. W zestawie znajduje się katalog wystawy i unikatowe, sygnowane podpisem autora zdjęcie z kolekcji Millennium School.


Są 44 takie pudełka, w każdym jest inne zdjęcie z projektu „Millenium School”. Cena tej edycji to 1350 zł/400 EUR. Natomiast sama książka kosztuje 59 zł/20 EUR. Wszystko do obejrzenia i zamówienia na stronach http://www.csw.torun.pl/ pod hasłem katalogi. Polecamy.

2 komentarze:

Kamil pisze...

Szukam ,szukam na podanaj stronie a ksiazki nigdzie nie moge znalezc:-(

Piotr Bazylko pisze...

Publikacje, a następnie katalogi. I tam jest.