28 września, 2009

Szukamy talentów chcących pisać o sztuce!

Pomimo rozwoju technologii, przyczyniającej się do możliwości komunikacji przy pomocy różnego typu mediów, trudno jest zauważyć znaczący przyrost tekstów i opracowań opisujących sztukę najnowszą. Po pierwszej fali powstawania blogów i portali o sztuce, jaka miała miejsce dwa, trzy lata temu nie widać nowych inicjatyw, które tworzyłyby jakościowe propozycje dla osób szukających informacji o tym co się dzieje w polskiej czy światowej sztuce najnowszej.

Wstępy do katalogów, nieliczne publikacje w gazetach czy magazynach pisane są przez wąską grupę ciągle tych samych osób. Często teksty te są zbyt hermetyczne, aby mogły zainteresować osoby spoza „branży”. Jaka jest przyczyna tej sytuacji? Dlaczego nie widać nowych twarzy w krytyce sztuki? Czy wynika ona z braku dostępu do mediów, nieatrakcyjnych wynagrodzeń, trudności w przebiciu się do szerszego grona odbiorców?

Chcemy dać szansę wszystkim tym, którzy mają potrzebę pisania o sztuce, którzy czują, że mają coś ciekawego do przekazania innym, a do tej pory nie odważyli się na publikację swoich tekstów.

Ogłaszamy Konkurs. Szukamy talentów. Osób, które chciałyby pisać o sztuce.

Co proponujemy?
Dla zwycięzcy konkursu możliwość publikacji tekstów krytycznych na stronach ArtBazaar, a dzięki temu dostęp do kilkuset czytelników dziennie naszego bloga, publikację w katalogu kolejnej przygotowywanej przez nas publikacji oraz pracę młodego artysty polskiego (być może na początek własnej kolekcji).

Co należy zrobić?
Do dnia 10 listopada należy nadesłać na nasz adres blogartbazaar@gmail.com tekst dotyczący grupy artystycznej Penerstwo z Poznania. Objętość tekstu jest dowolna. Może on dotyczyć grupy jako całości lub poszczególnych jej członków. Okazja jest dobra – 5 października w Galerii Stereo swoją wystawę solową, zatytułowaną „Piękno”, otwiera Wojtek Bąkowski. Może to będzie inspiracją do napisania tekstu na konkurs?

Nie będziemy rozpatrywać tekstów anonimowych.

Ogłoszenie wyników - 23 listopada na ArtBazaar.

3 komentarze:

jurowicz pisze...

Szukamy wazeliniaż piszących pod dyktando.

anonim pisze...

Dlaczego akurat Penerstwo?
Trzeba było podać chociaż trzy tematy do wyboru (i ująć w nich różne środowiska artystyczne, a nie ciągle ten Poznań), by była przynajmniej jakaś wolność wypowiedzi...

izabela pisze...

sztuka pisać o sztuce?

no właśnie, nareszcie ktoś dał ujście takiemu stwierdzeniu. dlaczego mało się pisze o sztuce współczesnej? a za tym kilka innych pytań, np. dla kogo jest ona tworzona, albo jaka jest konwencja pisania o niej.

I tak, koncentrując się na tym ostatnim aspekcie i nie pijąc do nikogo konkretnie, odnoszę wrażenie, że krytyka sztuki to dość zamknięty krąg pojęć typu: anihilowanie, nasilenie widmowości wywołania czy inkantacja, dematerializacja lub rematerializacja przedstawienia. Tudzież fetyszystyczna substytucja, za które to wyrażenia odbiorca powinien sobie coś podstawić. A co i ile i czy w ogóle jest w stanie wydobyć z tego sens, to inna kwestia.