25 lutego, 2010

40 000 Malarzy Dominatorem polskiego rynku wydawniczego

Jakub Banasiak ogłosił dziś plany wydawnicze swojego wydawnictwa na 2010/11 rok. Wyglądają naprawdę imponująco. Znajdziemy tu to czym żyje polska sztuka współczesna, poznamy nowe zjawiska w sztuce (Penerstwo), design, wywiady z artystami (min. Modzelewski, Kozak, Woźniak, Bednarski i Uklański).

Znajdziecie Państwo wśród oferty cztery pozycje przygotowane przez autorów ArtBazaar. W tym tygodniu zamknęliśmy prace nad książką „77 dzieł sztuki z historią”, kontynuujemy prace nad zbiorem rozmów i esejów poświęconych Andrzejowi Wróblewskiemu, nową wersją Przewodnika Kolekcjonera oraz przygotowujemy wywiad-rzekę z Ryszardem Woźniakiem. Współwydawcą przygotowywanych przez nas publikacji jest Fundacja bęc zmiana.


Poniżej szczegółowy opis poszczególnych książek.

Piotr Bazylko, Krzysztof Masiewicz, 77 dzieł sztuki z historią
Gdzie i kiedy artystyczna niemoc dopadła Wilhelma Sasnala? Jak i dlaczego Zuzanna Janin przygotowywała się do walki z Przemysławem Saletą? W jaki sposób Wojciech Fangor zarobił na swoje pierwsze mieszkanie? Który z klasyków polskiego malarstwa zatytułował jedną ze swoich prac Gówno trąbi na zakręcie? Przy okazji licytacji jakiej pracy poznali się autorzy tej książki Piotr Bazylko i Krzysztof Masiewicz?
Wśród autorów tekstów i omawianych artystów m.in. Magdalena Abakanowicz, Paweł Althamer, Edward Dwurnik, Wojciech Fangor, Wojciech Fibak, Tadeusz Kantor, Józef Robakowski, Wilhelm Sasnal, Andrzej Starmach, Leon Tarasewicz, Andrzej Wróblewski, Jakub Julian Ziółkowski.
77 dzieł sztuki z historią to książka zarówno dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę ze sztuką współczesną, jak i tych, którzy chcieliby poznać unikalne historie zza kulis.
Książka zawiera 85 kolorowych ilustracji.

Polski dizajn 1989 - 2009 [opracowanie zbiorowe pod redakcją Katarzyny Roj i Beaty Barteckiej]
Pierwszy przewodnik po polskim dizajnie po roku 89. Kompleksowe kompendium wiedzy o polskim projektowaniu: od folkloru, szkła i ceramiki po strony WWW, typografię i projektowanie książkowe. Książkę podzielono na bloki tematyczne ułatwiające uporządkowanie poszczególnych dziedzin dizajnu.
Wśród autorów i opisywanych projektantów znajdują się najwybitniejsi teoretycy i twórcy oraz grupy projektowe, m.in. Magdalena Kochanowska, Bartosz Mucha, Aze Design, Hakobo, Mohodesign, Tomasz Rygalik, Grzegorz Laszuk, Kuba Sowiński
Książka bogato ilustrowana.

Jakub Julian Ziółkowski, Zrób to sam/D.I.Y.
Prezentacja prac Jakuba Juliana Ziółkowskiego stanowiących refleksję nad projektowaniem i szeroko pojętym dizajnem. Książka przypomina, że również nadrealiści interesowali się przedmiotem i dowodzi, że pierwszą kompetencją dizajnera powinna być wyobraźnia.
Książka bogato ilustrowana.

Stach Szabłowski, wywiad-rzeka z Jarosławem Modzelewskim
Rozmowa z jednym z najważniejszych malarzy ostatnich trzech dekad. Modzelewski członek legendarnej Gruppy, profesor warszawskiej ASP opowiada o pierwszych pracach, życiu artysty w PRLu, studenckim okresie burzy i naporu, powstaniu i rozpadzie Gruppy, wykładając jednocześnie swoją artystyczną filozofię.
Książka bogato ilustrowana.

Tarnów. 1000 lat nowoczesności. Przewodnik artystyczny [opracowanie zbiorowe pod redakcją Ewy Łączyńskiej-Widz i Dawida Radziszewskiego]
Książka towarzysząca wystawie Tarnów. 1000 lat nowoczesności organizowanej w 2010 i 2011 roku w przestrzeni publicznej Tarnowa. Do wystawy zostali zaproszeni najwybitniejsi polscy twórcy młodego i średniego pokolenia. Publikacja rozwija założenia wystawy, a także rysuje artystyczne tradycje Tarnowa od XIX wieku, przez okres XX-lecia międzywojennego i PRL do dziś. Wśród autorów wybitni znawcy architektury modernistycznej.
Całości towarzyszy bogaty materiał ilustracyjny, w tym unikalne zdjęcia archiwalne.

Adam Mazur, Wywiad-rzeka z Andrzejem Osęką
Wywiad-rzeka z Andrzejem Osęką (ur. 1932), nestorem polskiej krytyki artystycznej, wieloletnim krytykiem Gazety Wyborczej, Dziennika i Wprost, aktywnym członkiem opozycji demokratycznej, wydawcą podziemnych magazynów o sztuce (Kultura Niezależna), autorem licznych książek i publikacji.
Andrzej Osęka opowiada o sztuce w czasach stalinizmu, Odwilży, sztuce stanu wojennego, polityce, ludziach kultury w opozycji demokratycznej, mediach w czasach PRLu oraz swoim krytycznym stosunku do sztuki po 89 roku.
Książka zawiera ilustracje archiwalne.

Piotr Bazylko, Krzysztof Masiewicz, Przewodnik kolekcjonera sztuki najnowszej 2
Druga część bestsellerowej książki Piotra Bazylko i Krzysztofa Masiewicza poszerzona o nowe informacje praktyczne, wypowiedzi kolejnych kolekcjonerów i prezentująca prace nowych artystów.
Książka bogato ilustrowana.

Norman Leto, Sailor
Debiut prozatorski jednego z najważniejszych artystów młodego pokolenia.

Rozmowy o Andrzeju Wróblewskim [opracowanie zbiorowe pod redakcją Piotra Bazylko i Krzysztofa Masiewicza]
Cykl rozmów o życiu i twórczości Andrzeja Wróblewskiego, jednego z najwybitniejszych polskich twórców drugiej połowy XX wieku. O fascynacji sztuką Wróblewskiego opowiadają artyści, krytycy, kuratorzy i kolekcjonerzy sztuki, m.in. Krzysztof Bednarski, Wojciech Fangor, Jerzy Lewczyński, Wilhelm Sasnal, Piotr Bosacki, Joanna Mytkowska, Marek Sobczyk, Jarosław Modzelewski, Ryszard Woźniak, Mirosław Bałka.
Ta książka to dowód na to, że Wróblewski jest być może najbardziej inspirującym polskim twórcą ostatniego półwiecza.
Książka bogato ilustrowana.

Łukasz Ronduda, wywiad-rzeka z Piotrem Uklańskim
Rozmowa dotyka wszystkich obszarów twórczości Uklańskiego: od lat studiów na ASP w Warszawie, przez pierwsze lata pobytu w Nowym Jorku, kolejne realizacje fotograficzne i rzeźbiarskie, aż po eksperymenty filmowe.
Całości towarzyszy bogaty materiał ilustracyjny.

Stach Szabłowski, wywiad-rzeka z Tomaszem Kozakiem
Tomasz Kozak to zarówno artysta sztuk wizualnych malarz i autor filmów wideo jak i jeden z najbardziej oryginalnych i kontrowersyjnych teoretyków sztuki. Dlatego publikacja obejmuje poza rozmową szeroki wybór jego esejów teoretycznych.
Całość materiału uzupełnia esej wprowadzający autorstwa Pawła Polita.

Michał Lasota, Jakub Bąk, Zuzanna Hadryś, Penerstwo. Rozmowy z artystami
Książka poświęcona najgłośniejszej od czasów Grupy Ładnie polskiej formacji artystycznej poznańskiej grupie PENERSTWO. Publikacja obejmuje rozmowy z siedmiorgiem artystów wchodzących w skład grupy: Wojciechem Bąkowskim, Piotrem Bosackim, Tomaszem Mrozem, Konradem Smoleńskim, Magdaleną Starską, Radosławem Szlagą i Izabelą Tarasewicz.
Całości towarzyszy bogaty materiał ilustracyjny, w tym unikalne zdjęcia archiwalne.

Agata Pyzik, Kontr-tradycja. Rozmowy
Rozmowy z najciekawszymi teoretykami współczesnej kultury: kuratorami, krytykami, badaczami i artystami. Wśród rozmówców Agaty Pyzik m.in. David Crowley [Royal College of Art, współautor Cold War Modern], Renata Salecl [London School of Economics]. Owen Hatherley [autor Militant Modernism], Edwin Bendyk [Polityka, Collegium Civitas], Dominic Fox, Mark K-Punk Fisher [Cybernetic Culture Research Unit, Orpington College, Kent, były zast. red. nacz. Wired], John Jordan [Reclaim The Streets], Jon Wozencroft [RCA, Touch. music] i inni.
Pierwsza publikacja na polskim rynku prezentująca aktualną zachodnią myśl o sztuce współczesnej w tak szerokim zakresie.

Tymek Borowski & Paweł Śliwiński, Problemy
Książka prezentuje cykl fotografii Tymka Borowskiego i Pawła Śliwińskiego, jednych z najzdolniejszych artystów młodego pokolenia. Borowski i Śliwiński pokazują fikcyjne dzieła sztuki, przewortnie dowodząc, że skoro każdy artystą, to artystą nikt. Jedna z niewielu tak spójnych wypowiedzi o współczesnym systemie sztuki na polskiej scenie artystycznej.
Książka bogato ilustrowana.

Stach Szabłowski, wywiad-rzeka z Krzysztofem M. Bednarskim
Krzysztof M. Bednarski to artysta doskonale znany specjalistom, jednak szeroka publiczność kojarzy przede wszystkim jego kanoniczne, najczęściej wyrwane z kontekstu realizacje, takie jak Portret totalny Karola Marksa czy Moby Dick. Z tego powodu formuła wywiadu-rzeki połączona z bogatą prezentacją prac artysty wydaje się być optymalna dla popularyzacji i uprzystępnienia jego dorobku. Nie bez znaczenia jest też fakt, że sztuki Bednarskiego nie da się opisać bez umiejscowienia jej na tle historii sztuki polskiej ostatniej ćwierci XX wieku dlatego też wywiad-rzeka stanowi swoiste kompendium wiedzy o tym okresie w sztuce polskiej.
Całości towarzyszy bogaty materiał ilustracyjny, w tym unikalne zdjęcia archiwalne.

Wspaniale zapowiada nam się bieżący rok!

Bieżące informacje na stronie internetowej Wydawnictwa.

2 komentarze:

Visual Culture pisze...

"Tymka Borowskiego i Pawła Śliwińskiego, jednych z najzdolniejszych artystów młodego pokolenia. " reszta ujdzie jeszcze ale to mega tłuk niedość że najzdolniejszych to jeszcze Artystów .buuuuahahaha

bi pisze...

jeżeli panowie ci są rzeczywiście najzdolniejszymi talentami młodego pokolenia, to całe pokolenie artystycznie mamy stracone. biada nam! buuuuuuuu!
ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie?

:)