23 lutego, 2010

Kolekcjonerzy polskiej sztuki najnowszej chcą otworzyć muzeum w Waszyngtonie

Mera i Don Rubellowie, jedni z największych amerykańskich kolekcjonerów sztuki najnowszej, właściciele Rubell Family Collection – prywatnego muzeum mieszczącego ich kolekcję w Miami, planują otwarcie drugiego Muzeum – tym razem w stolicy USA – Waszyngtonie. Dla uzupełnienia dodam, że Rubellowie, potomkowie polskich Żydów, kolekcjonują również polską sztukę i wielokrotnie ją pokazywali. Na trwającej obecnie w Miami wystawie „Beg Borrow and Steal” na przykład, wśród innych artystów pokazują prace Anety Grzeszykowskiej i Piotra Uklańskiego. W 2005 roku, wystawa „Poles Apart” prac polskich artystów z ich kolekcjiw RFC w Miami, spowodowała olbrzymi wzrost zainteresowania polską sztuką.
Rubellowie, wspólnie z deweloperem Telesis, kupili budynek od Corcoran Museum of Art na południowym-zachodzie Waszyngtonu. Planują tam wybudować muzeum, mieszczące swoją kolekcję, ale także hotel i apartamenty.
Miejmy nadzieję, że przestrzeń ta zostanie otwarta jak najszybciej i będzie w niej można oglądać najlepszą sztukę najnowszą, w tym również polską.

Brak komentarzy: