16 lutego, 2010

Syndyk Polaroida sprzeda na aukcji fotograficzną historię Ameryki w XX wieku

W czerwcu w nowojorskim domu aukcyjnym Sotheby’s odbędzie się niesamowita aukcja. Wylicytować będzie można ponad 1200 zdjęć polaroidowych wykonanych przez najwybitniejszych amerykańskich artystów. Zdjęcia te pochodzą z kolekcji bankrutującej firmy Polaroid, która upadła z powodu przekrętów jej właściciela, Toma Pettersa.
Polaroid, który w latach 60. był najpopularniejszym amerykańskim aparatem fotograficznym (był w połowie amerykańskich gospodarstw domowych), stał się ofiarą digitalizacji Fotografii. Firma dwukrotnie bankrutowała, najpierw w 2001 roku, i następnie, już ostatecznie, w 2008 roku.
Sąd w Minnesocie, by zaspokoić wierzycieli, zarządził sprzedaż części kolekcji fotografii, znajdujących się w posiadaniu firmy. Do sprzedaży pójdzie łącznie ponad 1200 prac. Estymacja prac wynosi łącznie 7,5-11,5 miliona dolarów.


To mało, biorąc pod uwagę, że w większości będą sprzedawane Polaroidy, czyli z zasady fotograficzne unikaty. Kupić będzie można na przykład autoportrety i portrety wykonane przez Andy Warhola czy Chucka Close, pejzaże Ansela Adamsa czy słynne fotografia wyżłów weimarskich Williama Wegmana. A ponadto fotografie Roberta Mapplethrope, Roberta Rauschenberga, Davida Hockneya, Roberta Franka czy Lucasa Samarasa. Oprócz Fotografii polaroidowych na aukcję trafią także oryginale odbitki („vintage prints”) słynnych czarno-białych fotografii, które posiadał Polaroid. Na przykład wielka odbitka słynnego „Moonrise, Hernandez, New Mexico” z 1941 roku Ansela Adamsa.
Najlepiej skomentował tę sprzedaż dla „New York Timesa” sam Chuck Close. „To wspaniała kolekcja, świetne prace” – powiedział dodając – „Wyprzedać tę kolekcję to zbrodnia”.
Syndyk masy upadłościowej Polaroida próbował sprzedać całość kolekcji do jednego z muzeów, ale nie udało mu się. Stąd ta dramatyczna decyzja o sprzedaży na aukcji pojedyńczych prac. Aukcja odbędzie się 21 i 22 czerwca w nowojorskim Sotheby’s, a prace będzie można obejrzeć tydzień wcześniej. Katalog tej aukcji, sam w sobie fantastyczny album fotografii, stanie się zapewne książkowym „rarytasem”.
Na szczęście to tylko część liczącej prawie 16 tysięcy prac całej kolekcji Polaroida, której część jest w magazynach firmy, a część jako depozyt w Musee de L’Elysee w szwajcarskiej Lozannie. Czy ta część też zostanie sprzedana? Miejmy nadzieję, że nie – bo to przecież historia XX-wiecznej fotografii i, także, historia Ameryki w XX wieku.
Na zdjęciach: prace polaroidowe Lucasa Samarasa (“Photo-Transformation”) i Davida Levinthala (“Wild West Series”) oraz klasyczna odbitka Fotografii Harry’ego Callahana. Wszystkie z kolekcji Polaroida, które trafią na aukcję w czerwcu.

Brak komentarzy: