10 marca, 2010

Rzeźba Piotra Uklańskiego stanie w centrum handlowym IKEA (... w Moskwie)

Rzeźba Piotra Uklańskiego przed sklepem IKEA? Tak, to możliwe… Ale niestety nie w Polsce, tylko w Rosji.
„The Art Newspaper” podała właśnie, że IKEA właśnie planuje zamówienie wielkich rzeźb u polskiego artysty (do niedawna noszącego miano „najdroższego”) Piotra Uklańskiego, finalisty Turner Prize, Szkota Jima Lambie oraz duńskiego artysty mieszkającego w Berlinie, Jeppe Heina. Mają one stanąć w 2012 roku przed wielkim (jak pisze TAN, „wielkości portu lotniczego”) kompleksem Mega Teply Stan pod Moskwą.
Planowana jest gruntowna przebudowa tego kompleksu zakupowego, tak by odwiedzający mogli tam spędzić cały dzień. IKEA chce połączyć „kulturę, handel i rozrywkę” i te zamówione prace mają być częścią tego projektu.
Skąd wziął się pomysł? Otóż pracujący dla IKEA Simon Dance z biura architektonicznego Simon Dance Design zafascynował się wystawą wielkich rzeźb w Sudley Castle w Wielkiej Brytanii w 2007 roku. A kuratorem tego projektu była ex-dyrektor Gagosiana Mollie Dent-Brocklehurst, która teraz pracuje dla narzeczonej Romana Abramowicza, Daszy Żukowej, właścicielki moskiewskiego Garage Centre for Contemporary Culuture.
Jeppe Hein, który kiedyś był asystentem samego Olafura Eliassona, chce naprzeciwko budynku zbudować z luster labirynt o długości 300 metrów i wysokości 24 metrów. Uklański wielką rzeźbę z metalu, która będzie widoczna z 16-pasmowej autostrady okalającej centrum handlowe. A Lambie nową wersję pracy Secret Affair, która była wystawiona właśnie w Sudley w 2007 roku, a później w szkockim Edynburgu. Oprócz prac tej trójki artystów pojawi się na pewno praca rosyjskiego artysty. A być może jeszcze ktoś. Kto to będzie – poczekamy do 2012 roku.
Na zdjęciu IKEA w Mega Teplym Stanie przed przebudową oraz „edynburska” wersja pracy Jima LambieBrak komentarzy: