15 marca, 2010

Z półki kolekcjonera – „77 dzieł sztuki z historią”

Już wkrótce na półki księgarń trafi przygotowana przez nas publikacja „77 dzieł sztuki z historią”. Pomysł na tę książkę jest po części wynikiem bardzo ciepłego przyjęcia „Przewodnika Kolekcjonera Sztuki Najnowszej” a w szczególności tej części gdzie zaproszone przez nas osoby opowiadały o reprezentowanych czy też posiadanych kolekcjach i ulubionych pracach. W trakcie spotkań promocyjnych czy też w rezultacie licznych rozmów, jakie prowadzimy w ramach naszej artbazaarowej działalności usłyszeliśmy dziesiątki kolejnych, na tyle pasjonujących, iż postanowiliśmy podzielić się nimi z innymi.
„77 historii...” to tym razem efekt kolekcjonowania historii a nie obiektów sztuki.

Obiekt sztuki sam w sobie jest celem podziwu i admiracji i wydawałoby się, że nie trzeba szukać dodatkowych obszarów jego odbioru. Skończony przez artystę, oddany publiczności zaczyna „działać” i oddawać nam zaklęte w sobie pokłady emocji. I tak też się dzieje w przypadku większości dzieł sztuki. Czasami jednak pewne wydarzenia w trakcie jego powstawania czy też późniejszego życia w sferze publicznej przynoszą dodatkowe emocje poprzez które, odbiór danego działa dostaje nowego wymiaru. Czasami ten nowy wymiar jest na tyle silny że staje się równoprawnym partnerem w „dialogu” z odbiorcą.

Historie towarzyszące pracom artystycznym, nadają im nowego wymiaru. Poznajemy dzięki nim artystów, historię, ludzi, czasy i wydarzenia, jakich świadkami były dzieła sztuki. Dla miłośników sztuki często te historie są równie ważne jak same prace, one budują związki emocjonalne z oglądanymi pracami, sprawiają że być może przeciętne prace stają się perłami w kolekcji.

W książce znajdziecie różne historie, wśród nich takie jak te opowiadające o tym gdzie i kiedy artystyczna niemoc dopadła Wilhelma Sasnala? Jak i dlaczego Zuzanna Janin przygotowywała się do walki z Przemysławem Saletą? W jaki sposób Wojciech Fangor zarobił na swoje pierwsze mieszkanie? Który z klasyków polskiego malarstwa zatytułował jedną ze swoich prac Gówno trąbi na zakręcie? Wśród autorów i bohaterów opowiadań składających się na niniejszy tom m.in. Magdalena Abakanowicz, Paweł Althamer, Krzysztof Bednarski, Tymek Borowski, Piotr Bosacki, Edward Dwurnik, Wojciech Fangor, Wojciech Fibak, Tadeusz Kantor, Jarosław Modzelewski. Józef Robakowski, Wilhelm Sasnal, Konrad Smoleński, Marek Sobczyk, Andrzej Starmach, Magda Starska, Leon Tarasewicz, Iza Tarasewicz, Andrzej Wróblewski, Ryszard Woźniak, Jakub Julian Ziółkowski.

Premiera 29 marca.

Więcej informacji na temat książki można znaleźć tutaj.


„77 dzieł sztuki z historią „
P. Bazylko, K. Masiewicz
Wydawca: 40 000Malarzy i Fundacja Bęc Zmiana
cena: 36 PLN
isbn 978-83-928864-9-5
isbn 978-83-929527-7-0

5 komentarzy:

gość niedzielny pisze...

zawsze chciałem poznać prace Wojtka Fibaka...rzeźba?malarstwo?
;)

m pisze...

no jak to. tenis!

Sigmund pisze...

Brzmi bardzo ciekawie, polecam rowniez ksiazke 77 POSTERS / 77 PLAKATÓW dotyczaca polskich plakatow do brytyjskich filmow! dostepna na stronie www.twarda-sztuka.pl

Marcin B pisze...

świetny pomysł - może to pomysł na lekturę uzupełniająca dla licealistów

Cezar pisze...

Jak widać "Słynne zdjęcia i ich historie" działają na wyobraźnię autorów, :). Dobra robota!