28 kwietnia, 2010

Czas na Berlin, czyli "Gallery Weekend"


Już w czwartek, 29 kwietnia wieczorem, w ogrodach legendarnej restauracji “Clärchens Ballhaus“ przy nie mniej słynnej ulicy Auguststrasse w Berlinie rozpocznie się jedna z najciekawszych europejskich imprez organizowanych przez Galerie prywatne – „Gallery Weekend Berlin”. Właściwy start imprezy odbędzie się w piątek 30 kwietnia po południu pokazem dla VIP-ów we wszystkich 40 berlińskich galeriach biorących udział w „Gallery Weekend”. A wieczorem tego dnia będą wernisaże dostępne dla wszystkich chętnych. Biorąc pod uwagę frekwencję przed rokiem – tych chętnych będą tysiące.

Galerzyści szacują, że w imprezie trwającej łącznie 4 dni (do niedzieli wieczorem) weźmie udział ponad 20 tysięcy osób. Dla porównania, trwającą kilka miesięcy wystawę Wilhelma Sasnala w warszawskiej Zachęcie obejrzało jedynie dwa razy tyle widzów.
To pokazuje potęgę „Gallery Weekend Berlin” i siłę przyciągania tego miasta. A ta impreza rozpoczęła się niezwykle skromnie sześć lat temu. W 2004 roku niewielka grupa berlińskich galerzystów wpadła na pomysł zorganizowania ekskluzywnej imprezy opartej o koncepcję targów sztuki, tyle jednak, że odbywających się w siedzibach galerii rozsianych po całym mieście. W pierwszej edycji wzięło udział niewiele ponad 10 galerii, które odwiedziło ok 200 osób.

Dziś tych galerii będzie czterdzieści – wśród nich wszystkie najważniejsze w stolicy Niemiec. Każda szykuje na „Gallery Weekend Berlin” jedną z najważniejszych wystaw w roku. Oprócz otwartych galerii biorących udział w imprezie, samo miasto i jego muzea organizują specjalne wydarzenia. Można o nich przeczytać na stronie internetowej www.gallery-weekend-berlin.de.

Wśród artystek i artystów, którzy będą mieli wystaww w galeriach w ramach „Gallery Weekend” są m.in. Mark Wallinger (galeria carliergebauer), Cecily Brown (Contemporary Fine Arts), Martin Eder (Eigen+Art.), Pitero Roccasalva (Johnen Galerie), Ariel Schlesinger (Galerija Gregor Podnar), Elizabeth Peyton (neugerriemschneider). Jest też polski akcent. Galeria Żak/Branicka, która jako jedyna polska galeria bierze udział w „Gallery Weekend”, pokaże najnowszy projekt Pawła Książka „Poelzig vs. Poelzig”.
Na zdjęciach prace artystów, których wernisaże odbędą się w ramach „Gallery Weekend”: Glenna Browna, Andreasa Gursky’ego, Elizabeth Peyton i Pawła Książka.

1 komentarz:

detonator pisze...

jak coś fajnego to kurna nie w polsce… :(