Mirosław Bałka został zwycięzcą tegorocznego Kompasu Sztuki 2009. Twórca instalacji w Turbine Hall w londyńskiej Tate Modern wyprzedził tak znanych twórców, jak Tadeusz Kantor, Jerzy Nowosielski, Andrzej Wróblewski, Magdalena Abakanowicz, Henryk Stażewski, Alina Szapocznikow, Roman Opałka, Jan Tarasin i Wojciech Fangor (to pierwsza "10").
W ubiegłorocznym Kompasie Sztuki Bałka zajął 7. Miejsce. Zwyciężył wtedy Tadeusz Katnor,
W Kompasie Sztuki głosują przedstawiciele galerii komercyjnych i publicznych. Każdy uczestnik głosowania może wybrać 10 najważniejszych polskich artystów współczesnych. W tegorocznej edycji wybrano łącznie 314 artystek i artystów. Głosowały 82 galerie.
Wyniki można obejrzeć tutaj. Przedrukowała je również dzisiejsza „Rzeczpospolita”.
7 komentarzy:
Osobiście - bardzo się cieszę ;DDD
Pierwsza 10 kończy się na pozycji nr 14.
jaki jest sens robienia takiego rankingu, jeżeli po jego przeprowadzeniu okazuje się, że pan artur żmijewski zajmuje pozycję 27, a na liście nie ma w ogóle józefa szajny?
albo np., gdy przed artystami janem cybisem (pozycja 101), i henrykiem cześnikiem (pozycja 102) wyrasta sobie „talenciak” pokroju pana piotra uklańskiego (pozycja 87).
o czym ma to niby świadczyć? chyba jedynie o tym, że ten kompas wskazuje kurs na wyspy nonsensu!
Bałka na Prezydenta???
czy może ,,Santo subito,,
;)
@BOSKIE CIACHO: a mnie dziwi, że Uklański jest tak nisko :)
faktycznie (pozycja 87), jakoś tak podejrzanie skromnie? ale nie zdziwię się, gdy za rok dogoni peleton. po numerze ze „złotymi ludźmi i samolotem” pana pawła althamera (pozycja 29) mało co jest w stanie mnie zaskoczyć. nic mnie już nie dziwi. tylko boli, gdy nazwiskami wybitnych artystów wyciera się gębę w takich zestawieniach. tworząc złudzenie rozwoju polskiej sztuki. takie smutne czasy. problem nie jest typowo polski. jak pięknie wyśpiewał jacek kaczmarski teraz:
Wszystkie mody, wszystkie style
Równie piękne są - i tyle.
Lub, jak chcesz, równie szkaradne -
Konsekwencje tego żadne.
Zachwyt tyle wart, co wzgarda,
Stryczek tyle, co kokarda,
Prawda tyle, co jej brak,
Smaku brak - tyle co smak.
Prześlij komentarz