Poprzedni tydzień spędziłem nad polskim morzem i na chwile musiałem odłożyć lekturę „Historii fotografii polskiej” Adama Mazura (aby się nie pobrudziła) na rzecz tygodników i miesięczników z szerokiego spektrum społeczno- kulturalnych. Zaskakująco dużo w nich o sztukach wizualnych.
Zacznijmy od Przekroju (nr 28 z 13 lipca) a w środku wyjątkowo dużo ciekawych rzeczy. Jak większość, lekturę zaczynam od Raczkowskiego potem wywiad z Grzegorzem Piątkiem na temat współczesnej architektury polskiej, „Sztuka dziedziczenia” Anny Theiss na temat spadkobierców sławnych artystów, „Polska Afrykańska” tekst Stacha Szabłowskiego o latach 80 i duży tekst na temat Mikołaja Długosza. Na koniec jak zawsze ciekawie napisana Stopklatka Kuby Dąbrowskiego. Jeden z lepszych numerów Przekroju, jaki miałem w ręku.
Jeśli jesteśmy przy najlepszych numerach to koniecznie trzeba wspomnieć o ostatnim (numer 14) Piktogramie, który moim zdaniem też wypuścił swój najlepszy numer. W środku min. Piotr Janas, Maurycy Gomulicki, Wojtek Bąkowski, Honza Zamojski, Zbigniew Libera oraz Luxus i świetny tekst Piotra Rypsowa o książkach.
Niewiele w najnowszej Polityce i Machinie i trochę ciekawiej we Wprost - tekst o Romanie Cieślewiczu i otwartej właśnie w Londynie wystawie jego prac.
Najnowsza (czerwcowa) Lampa to oczywiście historia obrazkowa Maćka Sieńczyka i recenzja książkio Rajkowskiej i niestety tylko tyle.
Najnowszy (?) Czas Kultury- Numer 2/2010 przynosi wywiad z Wojtkiem Bąkowskim i reprodukcje prac Leszka Knaflewskiego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz