25 sierpnia, 2010

"Tarnów.1000 lat nowoczesności" - start już w niedzielę

Już w najbliższą niedzielę 29 sierpnia w Tarnowie będzie miał miejsce prolog projektu „Tarnów.1000 lat nowoczesności”. Obok wystawy i działań w najbliższych miesiącach w Tarnowie, w wydawnictwie „40 000 Malarzy” wydana została również książka pod tym tytułem.

Wystawa i książka pokazują intencje i marzenia XX-wiecznych budowniczych miasta i ukazują tarnowski modernizm w kontekście architektury polskiej i europejskiej. Do projektu kurator Dawid Radziszewski oraz Ewa Łączyńska-Widz z tarnowskiej BWA zaprosili kilkunastu polskich artystów.
Cześć prac, jak choćby pokazywana w ramach prologu wystawy, rzeźba Wilhelma Sasnala pozostanie w mieście na stałe. Projekt zakończy się w sierpniu 2011 roku dużą wystawą w przestrzeni miejskiej Tarnowa.
Projekt w szczególny sposób skupia się na Mościcach, dzielnicy Tarnowa powstałej w okresie międzywojennym. Osiedle przyfabryczne zostało założone wokół Państwowej Fabryki Związków Azotowych w 1927 roku, jeszcze przed powstaniem COP-u. Na 600 hektarach pustego pola wytyczono samowystarczalny kompleks przemysłowo-urbanistyczny, zgodnie z modernistycznymi zasadami projektowania miast. Dynamiczny rozwój nowoczesnej fabryki gwałtownie przerwał wybuch II wojny światowej. Po wojnie kontynuowano myśl rozbudowy dzielnicy, powstały wówczas imponujące budynki użyteczności publicznej: dworzec PKP, dom kultury, obiekty sportowe. Dzielnica zanurzona jest w bujnej zieleni, przywodząc na myśl modernistyczną koncepcję miasta-ogrodu.

Tytuł projektu „Tarnów. 1000 lat nowoczesności” jest fantazją na temat projektowania przyszłości, nawiązuje do futurologii, której całą swoją twórczość poświęcił Jan Głuszak Dagarama (1937-2000) - tarnowski architekt-wizjoner. Dagarama tworzył projekty miast XXX wieku. Z powodu schizofrenii nie ukończył studiów, co nie przeszkodziło mu w tworzeniu rozbudowanych traktatów architektonicznych i mnożeniu śmiałych rozwiązań przyszłych globalnych problemów. Pracował jako portier w tarnowskim Muzeum Okręgowym. Jednym z celów wystawy i książki jest przypomnienie tej postaci.

Program prologu projektu w niedzielę 29 sierpnia:

Godz. 15.00 - Spacer po Mościcach, zbiórka pod Mościckim Centrum Kultury, ul. Traugutta 1;
Godz. 17.00 - Specjalna mościcka premiera filmu Krzysztofa Kaczmarka Pompenzuballen, Mościckie Centrum Kultury, ul. Traugutta 1, wstęp wolny;
Po projekcji spacer pod rzeźbę Wilhelma Sasnala;
Godz. 20.00 - Koncert zespołu 19 Wiosen, muszla koncertowa Kasyna w Mościcach, ul. Kwiatkowskiego 20, wstęp wolny.

Więcej o projekcie możecie przeczytać tu , a o książce tu. Wśród autorów książki pod redakcją Dawida Radziszewskiego i Ewy Łączyńskiej-Widz są m.in.Sebastian Cichocki, Jacek Dukaj (tarnowianin), Nicolas Grospierre (jego zdjęcie parku w Mościcach możemy oglądać powyżej), Grzegorz Piątek, Wilhelm Sasnal (tarnowianin), Jan Smaga i Zbigniew Warpechowski.

Brak komentarzy: