23 września, 2010

Artur Żmijewski został kuratorem 7. Berlin Biennale w 2012 roku

Artur Żmijewski, został kuratorem kolejnego, siódmego Berlin Biennale, które odbędzie się w 2012 roku w stolicy Niemiec, poinformowało Radio TOK FM. To absolwent słynnej Kowalni na warszawskiej ASP (pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego), jeden z najważniejszych twórców sztuki krytycznej, autor filmów wideo, zdjęć, a także tekstów krytycznych (w tym znanego „Stosowane nauki społeczne”, opublikowanego w „Krytyce Politycznej”, której jest redaktorem artystycznym). Reprezentowany jest przez warszawską Fundację Galerii Foksal i Kilchmann Gallery z Zurychu.
W lutym tego roku Artur Żmijewski otrzymał prestiżową amerykańską nagrodę Ordoway Prize, przyznawaną wspólnie przez New Museum w Nowym Jorku oraz organizację Creative Link for the Arts. Najnowsza praca wideo Żmijewskiego „Plener rzeźbiarski – Świecie 2009” miała swoją premierę w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku (MoMA) w październiku minionego roku. W ubiegłym roku prace Artura Żmijewskiego trafiły do kolekcji MoMA oraz londyńskiej Tate Modern, jak również do warszawskiego MSN.
Dwa lata temu jednym z kuratorów biennale był także Polak, Adam Szymczyk, który współpracował wówczas z amerykańską kuratorką i krytyczką Eleną Filipovic. Biennale w Berlinie odbywa się co dwa lata od 1998 roku. Jest jednym z najważniejszych imprez artystycznych w świecie sztuk wizualnych.

Brak komentarzy: