04 października, 2010

Mieczysław Górowski otwiera działalność Musée Suisse des Affiches w Lozannie

W czwartek, 23 września, wernisaż wystawy Mieczysława Górowskiego "Master of poster design", oficjalnie otworzył Musée Suisse des Affiches w Lozannie. Przybyły na otwarcie z Krakowa artysta oprócz siedemdziesięciu plakatów, zaprezentował podczas przemówienia, swój perfekcyjny, francuski akcent.


Wystawa jest retrospektywą prac powstałych przede wszystkim w latach 80 tych i 90 tych. Plakaty zostały wybrane przez autora z jego ulubionej tematyki: teatru, kina, festiwali. Uwagę przyciągał nigdzie dotąd nie wystawiany i jak się okazało, wydrukowany tylko w jednym egzemplarzu plakat, przedstawiający portret Romana Polańskiego.

W muzeum można kupić 15 wykonanych przez Górowskiego oryginalnych projektów do plakatów. Ceny, niewygórowane jak na szwajcarski rynek, uzależnione są od formatu. 700 franków za A4 i 500 franków za format A5. Wystawie towarzyszy niewielki katalog, przygotowany w języku angielskim.

Nowo powstała na mapie kulturalnej Lozanny placówka bardziej jednak przypomina komercyjną galerię niż muzeum. Dużym błędem było niezgłoszenie jej do przypadającej na dwa dni po wernisażu, kolejnej edycji, niezwykle popularnej w Lozannie Nocy Muzeów. Miejmy nadzieję, że za rok muzeum wpisze się na listę. Zwłaszcza, że w planach na 2011 rok są kolejne cztery wystawy przedstawicieli Polskiej Szkoły Plakatu.

Z Lozanny dla ArtBazaar - Agata Ubysz (witamy na naszych łamach)

Brak komentarzy: