08 października, 2010

"Oedipus Rex" Krzysztofa Bednarskiego w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku,

Niecałe dwa tygodnie temu, zakończył się w Centrum Rzeźby w Orońsku polsko-norweski plener OUTSIDE IN / INSIDE OUT. W projekcie wzięło udział kilkunastu artystów z zaproszonych krajów, wśród nich Krzysztof Bednarski który przygotował pracę "Oedipus Rex". Praca ta nawiązuje do tematu „lasek Edypa” jaki dość często pojawia się w twórczości artysty. Wystarczy przypomnieć pracę "Dom mojego ojca" lub wystawiane w kolekcji Zamku Ujazdowskiego neonowe laski artysty.

Poproszony o komentarz do swojej pracy artysta napisał: „Oedipus Rex jest szczególnym gatunkiem drzewa wyrosłego z mitologicznej laski Edypa, którą zasadził Sofokles, a Zygmunt Freud pielęgnując, zadbał o jego rozwój. Laska jest dla ślepca instrumentem łączącym go ze światem zewnętrznym. Ślepiec poznaje świat poprzez zmysły odczuwane laską. W swym obrazie wewnętrznym widzi to co zewnętrznie nią dotyka. Wystukując budzi przestrzeń. Jej obraz zewnętrzny i wewnętrzny przenikają się i łączą w nowym wymiarze. „ The eyes are not here, There are no eyes here”. Drzewo jest ujawnieniem korzeni. Odwróceniem przestrzeni z której wyrasta i którą łączy z powietrzem, przestrzenią żywą. Pień drzewa jest kosmiczną laską, która pozwala poruszać się w przestrzeni rzeczywistej i mitycznej, fizycznej i duchowej. Laska dopomina się korzeni, jest kroczącym drzewem. Z martwego przedmiotu staje się żywym, unerwionym organizmem.”


"Oedipus Rex", rury stalowe, farba luminescencyjna, instalacja elektryczne, wys.440 cm, foto autor;

1 komentarz:

Krzysztof Masiewicz pisze...

Niestety ze względu na fakt, iż znowu pojawił się internauta, który musi wykazać sie przy każdym naszym poście i zostawia informacje obrażające artystów musimy usunąć możliwośc dodawania komentarzy.