W tym roku mija 30 rocznica śmierci Jurry’ego Zielińskiego – 5 marca 1980 ciało artysty znaleziono na bruku pod oknem jego pracowni na warszawskiej Pradze. Zderzak chce rzucić nowe światło na twórczość tego znakomitego malarza – dziś nieco zapomnianą – a ważną dla kultury późnego PRL, dla sztuki niezależnej lat 80., dla pejzażu intelektualnego Warszawy. Sztuka Jurry’ego – inspirowane pop-artem połączenie malarstwa i poezji w pełnej wyrazu emblematycznej formie – może stać się odkryciem dla młodego pokolenia artystów, tak jak stała się inspiracją dla Gruppy w latach 80. i Twożywa w latach 2000.
Wystawa, której kuratorką jest Marta Tarabuła, prezentowana będzie równolegle w Zderzaku i w Muzeum Narodowym. Znajdzie się na niej około 80 obrazów wypożyczonych ze zbiorów muzealnych i prywatnych. Będzie można obejrzeć najsławniejsze dzieła Jurry’ego, takie jak „Bez buntu”, „Ironia”, „Gorący”, „Albo-albo”, „Ostatni romantyk”, „Z honorem”, „Nie wypada”, przywołujące kontekst polityczny tamtych lat: rok 1968, interwencję w Czechosłowacji, lata małej stabilizacji za Gierka, obchody 30-lecia PRL, działalność cenzury, ograniczoną suwerenność państwa, obrady KBWE w Helsinkach.
Przygotowano na podstawie tekstu prasowego Galerii Zderzak. Zdjęcie dzięki Galerii Zderzak.
2 komentarze:
rewelacyjny pomysł !!!
ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ "POWRÓT JURRYEGO", która odbywa się od 25.03.2011r. do 15.04.2011r. w siedzibie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (ul.Krakowskie Przedmieście 5).
Więcej informacji o Jerzym Zielińskim na: http://jurry-polskab.blogspot.com/
Prześlij komentarz