12 listopada, 2010

Kwartludium

Nie ustajemy w staraniach pokazania pewnego wspólnego obszaru interakcji świata muzyki i sztuki. Tym razem trafiliśmy na projekt zespołu Kwartludium. Kwartludium powstał w 2002 roku. Tworzą go absolwenci trzech Akademii Muzycznych: warszawskiej, bydgoskiej i gdańskiej. Nazwa zespołu pochodzi od pierwszego utworu napisanego dla Kwartludium przez Bartosza Kowalskiego-Banasewicza. Zespół w składzie Dagna Sadkowska (skrzypce), Michał Górczyński (klarnet, klarnet basowy), Paweł Nowicki (instrumenty perkusyjne), Piotr Nowicki (fortepian) wykonuje utwory młodych kompozytorów – polskich i zagranicznych.

Na swojej pierwszej płycie robi o wiele więcej. Dokonuje interpretacji muzycznej prac wizualnych. Na płycie cd, zaczynając od utworu 10 znajdują się znakomite interpretacje wybranych przez zespół obrazów. I tak mamy muzykę do pracy Poli Dwurnik, Adama X, Rafała Bujnowskiego, Twożywa, Ani Okrasko, Karola Radziszewskiego i Adama Witkowskiego.


W książeczce towarzyszącej płycie można obejrzeć reprodukcje prac artystów. Oczywiście najlepiej to zrobić włączywszy uprzednio muzykę. Gorąco polecamy. Płyta niesamowicie trudna do zdobycia, ale warto.

Brak komentarzy: