19 listopada, 2010

Polska fotografia na Paris Photo

Rozpoczęte wczoraj w Caroussel du Louvre targi Paris Photo są największą imprezą komercyjną poświęconą temu medium. W tym roku organizatorzy postanowili położyć nacisk na fotografię Europy centralnej i przedstawić panoramę artystyczną z pięciu krajów: Węgier, Republiki Czeskiej, Słowacji, Słowenii i Polski.

W ramach programu Statement, eksponującego młodą scenę fotograficzną, kuratorka Natasa Petresin-Bachelez zaprosiła dwie polskie galerie: krakowską ZPAF i SKA oraz Czarną z Warszawy. Czarna i ZPAF wystawiają przede wszystkim młodych artystów urodzonych w latach 1970. W portfolio Czarnej są Dorota Buczkowska, Monika Wiechowska i Szymon Rogiński. ZPAF przywiózł do Paryża prace Filipa Berenta, Konrada Pustoły i fotografie Nicolasa Grospierre. Warty zanotowania jest fakt, że wspólna praca Buczkowskiej (która zajmuje się również rzeźbą) i Przemka Dzienisa została wyselekcjonowana i widnieje na plakacie zapowiadającym tematykę Europy centralnej na Paris Photo. Ta wystawiona przez Czarną fotografia znalazła nabywcę już podczas pierwszego dnia targów.
Na targach ma również swoje stoisko galeria Asymetria z Warszawy. Zajmuje się ona przede wszystkim polską fotografią historyczną, a w Paryżu pokazuje prace takich klasyków jak Zbigniew Dłubak, Zofia Rydet, Marek Piasecki czy Wojciech Zamecznik.

Dodatkowym polskim akcentem jest udział trzech artystów w wystawie "East Side Story - Chroniques d’Europe centrale". Do 26 listopada w siedzibie HSBC na Champs-Elysées można obejrzeć prace Adama Lacha, Ewy Meissner i Tomasza Tomaszewskiego. "Na początku miała być to tylko publikacja w kwartalniku Polka" mówi Ewa Meissner. "Dimitri Beck, redaktor naczelny publikacji skontaktował się z naszą agencją Napo Images. Szukał fotografii dokumentalnej o Warszawie. W lutym spotkaliśmy się i przedstawiliśmy mu portfolia naszych fotografów. Wybrał prace Adama Lacha i moje. Wkrótce okazało się, że podczas Paris Photo będzie również organizowana wystawa o stolicach Europy środkowo-wschodniej. Mój projekt to fotografie realizowane w latach 2009-2010. To subiektywna dokumentacja miasta. Chciałam pokazać co się zmieniło w Warszawie, a co pozostało takie same od lat. Początkowo projekt miał być jednoroczny, ale w sumie pracowałam nad nim 2 lata. Mogę powiedzieć, że jest prawie zakończony." Tegoroczne targi Paris Photo trwają do 21 listopada. Dzisiaj o 14h00 w Espace de la Project Room odbędzie się konferencja "Fotografia polska - historia w budowie" z udziałem Adama Mazura (CSW), Karola Hordzieja (Photomonth), Karoliny Lewandowskiej (Fundacja Archelogia Fotografii) i Nicolasa Grospierre.

Agata Ubysz

Na zdjęciach prace: Doroty Buczkowskiej i Przemka Dzienisa oraz Ewy Meissner.

Brak komentarzy: