09 grudnia, 2010

"For the Love of God" w Palazzo Vecchio we Florencji

"For the Love of God", najsłynniejsza czaszka na rynku sztuki wykonana przez ikonę Brit Art'u, Damiena Hirsta, będzie wystawiona przez najbliższe 5 miesięcy w Palazzo Vecchio we Florencji. Przypomnę, że wysadzana 8601 diamentami czaszka pochodząca z XVIII wieku, jest najdroższym i najbardziej komentowanym dziełem sztuki nowoczesnej (została sprzedana w sierpniu 2007 roku za sumę 50 milionów funtów). Do dzisiaj rzeźba została pokazana tylko dwa razy. Jej premiera odbyła się 2007 roku w galerii White Cube w Londynie, a następnie była wystawiona pod koniec 2008 roku w Rijksmuseum, w Amsterdamie. Według The Art Newspaper zbyt wysokie koszty ubezpieczenia spowodowały, ze takie instytucje jak Hermitage w Petersburgu czy londyńskie British Museum odwołały planowane wystawianie "For the Love of God". Hirst, który sam wraz grupą inwestorów zakupił rzeźbę, bezowocnie szukał możliwości pokazania swojej pracy w Londynie i na dalekim wschodzie.
Jak widać komercyjny sukces w Amsterdamie (rzeźbę zobaczyło aż 250 000 osób w ciągu 6 tygodni) ułatwił decyzję władz Florencji. Czaszka ma stać się wydarzeniem-symbolem nowego kierunku w polityce kulturalnej miasta i zwrócić uwagę zwiedzających na powstałe w ostatnim czasie przestrzenie sztuki najnowszej: Strozzina, Ex3 i Murate.
Nieznane są detale finansowe całej operacji, którą zajmowała się organizująca wystawy komercyjna grupa Arthemisia. Żeby zobaczyć dzieło Hirsta trzeba wydać 10 Euro. Rzeźba będzie wystawiana do 1 maja 2011 roku.

z zaśnieżonej Lozanny dla Artbazaar Agata Ubysz

Brak komentarzy: