07 grudnia, 2010

Szkocka artystka Susan Philipsz otrzymała Nagrodę Turnera za 2010 rok


Szkocka artystka Susan Philipsz zdobyła wczoraj wieczorem Nagrodę Turnera – jedną z najbardziej prestiżowych nagród w świecie artystycznym. Tworząca instalacje dźwiękowe artystka została nominowana za pracę „Lowlands”, na którą składały się wielokrotne nagrania XVI-wiecznej szkockiej ballady „Lowlands Away” , które w maju tego roku można było usłyszeć pod mostami Glasgow.
Nagroda Turnera przyznawana jest od 1984 roku i jest najczęściej przepustką do wielkiej kariery. Nominowani mogą być artystki i artyści poniżej 50 roku życia, mieszkający i tworzący w Wielkiej Brytanii, którzy mieli w ostatnich 12 miesiącach wyjątkowo ciekawą wystawę indywidualną. Nagrody Turnera otrzymali m.in. Damien Hirst, Grayson Perry czy Mark Wallinger. W ubiegłym roku wygrał Richard Wright. Dwa lata temu wśród nominowanych była artystka polskiego pochodzenia, Goshka Macuga.
Zwyciężczyni otrzymała z rąk Mucci Prady czek na 25 tysięcy funtów. Natomiast artyści, którzy byli nominowani, ale nie otrzymali nagrody: malarz Dexter Dalwood, tworząca „przestrzenne obrazy” Angela de la Cruz oraz multimedialna Otolith Group, dostali czeki na 5 tysięcy funtów. Do stycznia prace nominowane do Nagrody Turnera można oglądać w londyńskiej Tate Britain.
Susan Philipsz jest znana polskim widzom. Jej instalację dźwiękową można „słuchać” od września w Parku Rzeźby na warszawskim Bródnie. Również w CSW w Toruniu do końca roku można posłuchać jej innej instalacji dźwiękowej „Glass Track” z 2005 roku. Prezentowana w holu CSW instalacja dźwiękowa powstała poprzez pocieranie wilgotnymi palcami kieliszków o różnym poziomie wypełnienia. Praca należy do kolekcji CSW.


A dla „tropicieli” płyt, winyli, CD i innych nośników dźwięku mam też wiadomość, że jest CD artystki „Ziggy Stardust”, wydany w 2004 roku w limitowanym nakładzie 500 egzemplarzy.
Na zdjęciach: praca Philipsz w Tate Britain oraz CD artystki „Ziggy Stardust”.

Brak komentarzy: