03 grudnia, 2010

"Ostatni film" czyli ostatnia wystawa w siedzibie Rastra na Hożej

Nadchodzi w polskiej sztuce koniec pewnej epoki – jutro w Świetlicy Sztuki Raster w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy „Ostatni film” – ostatniej wystawy w siedzibie przy ulicy Hożej. Wystawa potrwa niespełna 3 tygodnie (do 23 grudnia), a później Raster jako miejsce wystawowe przestanie istnieć.
A „urzędował” na Hożej ponad 7 lat, od jesieni 2003 roku. To w polskiej sztuce najnowszej (a w polskim rynku sztuki tym bardziej) to prawie epoka. Wilhelm Sasnal, Rafał Bujnowski i Marcin Maciejowski dopiero zaczynali zdobywać uznanie na świecie. Zbyszek Rogalski miał już pierwsze solowe wystawy, ale właśnie 2003 rok była dla niego pierwszym „przełomowym rokiem”. To już na Hożej debiutowali solowymi wystawami: Michał Budny, Agata Bogacka, Aneta Grzeszykowska, Jan Smaga, Bartek Materka czy Przemek Matecki (Przemek akurat miał wcześniej wystawę w zielonogórskiej BWA). To tu właśnie Oskar Dawicki przeszedł przez ścianę w hołdzie Bruce’owi Lee. To tu zawsze można było wpaść i dowiedzieć się u Łukasza Gorczycy i Michała Kaczyńskiego, co nowego piszczy w trawie polskiej sztuki najnowszej.
Więcej o nowej i zarazem ostatniej wystawie w Rastrze można przeczytać tutaj . A o przyczynach opuszczenia (a raczej opuszczania – bo biuro Rastra na razie zostanie na Hożej) siedziby pisała na swoim blogu Agnieszka Kowalska . Co dalej z Rastrem? W jakiej formie pojawi się znowu? I gdzie – w Warszawie czy gdzie indziej? Mam nadzieję, że na te pytanie odpowiedź będziemy znali wkrótce.
Tymczasem zapraszamy na wernisaż – w sobotę 4 grudnia od godziny 18 do 21. Adres oczywiście Hoża 42/8.

Brak komentarzy: