15 grudnia, 2010

Paweł Althamer otrzymał nagrodę Kustpreis Aachen, a Adam Szymczyk Walter Hopps Award

Jeszcze niespełna dwa tygodnie temu otwierał „kosmiczną” klatkę schodową w bloku na ulicy Krasnobrodzkiej 13 na warszawskim Bródnie, a teraz został uhoronowany jedną z najważniejszych nagród europejskich w sztuce współczesnej – Kunstpreis Aachen. Oczywiście mowa o Pawle Althamerze. Więcej o tej nagrodzie możecie przeczytać tutaj. My dodamy tylko, że wcześniej tę nagrodę otrzymali tacy artyści, jak: Aernout Mik (2008), Roman Signer (2006), Andreas Slominski (2004), Tacita Dean (2002), Michael Asher (2000), Richard Tuttle (1998), Katharina Fritsch (1996), Christian Boltanski (1994), On Kawara (1992), Ilya Kabakov (1990), Richard Long (1988) i A.R. Penck (1985). Nagroda jest wręczana co dwa lata wybranym artystom, którzy „szczególnie i trwale wpłynęli na międzynarodową scenę artystyczną”.


Oprócz nagrody artysta otrzymał także możliwość zorganizowania wystawy. Składa się ona z prac zrealizowanych dwa lata temu: filmu i rzeźby "Złoty rycerz" w Ludwig Forum. Natomiast w gotyckim kościele św. Elżbiety Althamer przygotował instalację na którą składa się zjeżdżalnia w formie ambony i rzeźba przedstawiająca artystę.

Z kolei Adam Szymczyk, który jest dyrektorem Kunshalle Basel otrzymał Walter Hopps Award 2011, która jest przyznawana 0d 2001 roku dla upamiętnienia legendarnego dyrektora Menil Collection w Houston, Waltera Hoppsa. Otrzymują ją młodzi kuratorzy za osiągnięcia na polu sztuki najnowszej.

Obu nagrodzonym gratulujemy!
Na zdjęciu montowanie instalacji w kościele św. Elżbiety przez Althamera. Zdjęcie dzięki uprzejmości Deutsche Welle

Brak komentarzy: