14 stycznia, 2011

Dziś otwarcie "Domowników" Ani i Adama Witkowskich


Chcecie zobaczyć, „jak mieszkają artyści”? Przyjdźcie dziś o godzinie 19 (lub w następnych dniach aż do 27 lutego) do warszawskiego Projektu Kordegarda. Tam będzie miała miejsce wystawa Ani i Adama Witkowskich „Domownicy”. Nie będzie to zwykła wystawa. Jak pisze kuratorka wystawy, Magda Kardasz, artyści poproszeni o przygotowanie wystawy w Projekcie Kordegarda, w ramach miejsko-architektonicznego cyklu Pokój z widokiem, artyści zaczęli od starannego przyjrzenia się przestrzeni. Zwrócili uwagę na jej cechy charakterystyczne — liczbę ścian i okien, rozmieszczenie mebli. Bezbłędnie zidentyfikowali miejsca najlepsze do ekspozycji dzieł, ale też zwrócili baczną uwagę na te fragmenty galerii, które odróżniają ją od typowego white cube, a przypominają raczej korytarz piwniczny czy rzadko pokazywaną gościom „zapleczową” część mieszkania (z nieregularnością muru czy wychodzącymi ze ścian fragmentami rur).
Wystawę Domownicy można czytać jak historię o płynnej granicy między twórczością artystyczną a prywatnością artysty — o tym, że inspiracją do powstania dzieła mogą się stać banalne przedmioty, które wyjęte z codziennego kontekstu i przeniesione do publicznej sfery galerii, zaczynają żyć własnym życiem, opowiadać niezwykłe, poetyckie historie.


Na wystawie zobaczyć będzie można instalację przestrzenną Ani Witkowskiej z multiplikowanym wielobarwnym papierowym modelem domu artystów z Gdańska-Wrzeszcza; sielski obrazek fotograficzny przedstawiający rodzinę/grupę przyjaciół (?) jedzącą śniadanie na trawie w jakimś rajskim parku ( ta praca posłużyła za plakat do tej wystawy, który powyżej reprodukujemy). Jest też instalacja rzeźbiarska Ani Witkowskiej z rur kuchennych i nowe rysunki Adama Witkowskiego (który ponownie po latach wrócił do rysunku przygotowując unikatowe okładki płyt "Samorządowców" ).


Jak pisze Magda Kardasz, Ania i Adam razem zbudowali wspólną wystawę, na której ich indywidualne dzieła wchodzą ze sobą w dialog, uzupełniają się lub ze sobą spierają, walczą o własne miejsce — podobnie jak to czasem robią domownicy.
Zapraszamy!
Ania i Adam Witkowscy, „Domownicy”
Projekt Kordegarda
Warszawa, Ul. Gałczyńskiego 3 (na tyłach Nowego Światu od strony ulicy Foksal)
Podczas dzisiejszego otwarcia grać będzie EMITER.
Na zdjęciach: Ania Witkowska, Wajdeloty 22, 2010, Ania i Adam, Witkowscy, Dobre wejście, 2010.

Brak komentarzy: