27 maja, 2011

„Archeologia fotografii” Jerzego Lewczyńskiego otwiera nową serię artbooków ArtBazaar

Do tej premiery szykowaliśmy się już ponad rok. W trakcie prac nad książką poświęconą Andrzejowi Wróblewskiemu poznaliśmy znakomitego artystę i wspaniałego człowieka – Jerzego Lewczyńskiego. Jerzy Lewczyński, skromny, uśmiechnięty przez kilka wspólnych spotkań prowadził nas przez historię własnej twórczości rozgrywającej się na tle historii Polski. Jego zdjęcia to obrazy naszego kraju na przestrzeni ostatnich 60 lat.


My na potrzeby tego projektu wybraliśmy te dotyczące jej (Polski - głównie PRLowskiej), lekko absurdalnej otoczki. W rozmowie, zamieszczonej w albumie, Jerzy Lewczyński wspomina: "To jest taki pewien stan ducha tamtych czasów, pewnych nonsensów tamtej rzeczywistości .To jest obszerny zakres naszej wiedzy, jaką powinniśmy przekazać dalej naszym rodakom, aby się nie obrażali, aby się śmieli, aby mieli trochę radości. Wielu wśród na jest ponuraków. Jest to nasza skaza narodowa. Powinniśmy zbierać dokumenty tej głupoty, naszej śmieszności, ale tez naszych dramatów. Może nasze dzieci będą umiały z tego skorzystać. Każdego dnia są wydarzenia, które nas kompromitują, w sklepie, na ulicy, w gazetach. Powinniśmy umieć to dostrzegać……Dowcip może nas wyzwolić. Chciałbym abyśmy przy pomocy sztuki stawali się lepsi, dojrzalsi jako społeczeństwo". Bardzo aktualnie to brzmi szczególnie dzisiaj.
To pierwszy z naszego nowego cyklu publikacji. Każda będzie poświęcona innemu projektowi, innego artysty. Każdy z albumów będzie wychodził w limitowanej (100 sztuk) edycji. W ramach edycji 10 albumów będzie dodatkowo posiadało oryginalne zdjęcia sygnowane przez artystę. Premiera wydawnictwa odbędzie się 11 czerwca w Krakowie w ramach miesiąca fotografiii.


To jednak nie wszystko, jeśli chodzi o nasze wspólne działania z Jerzym Lewczyńskim. W ramach ArtBazaar Records i naszego projektu „Nagrywamy dźwięki polskiej sztuki” kończymy prace nad pewnym tajemniczym projektem. Podobnie jak w przypadku wydawnictwa Radka Szlagi i Wojtka Bąkowskiego na kasecie magnetofonowej ukaże się nagranie w którym Jerzy Lewczyński wraz ze Zdzisławem Beksińskim wspólnie czytają pewną książkę, wysyłają do siebie „mówione listy”. Szczegóły już wkrótce.Na zdjęciach okładka artbooka (projekt Krzysztof Tyczkowski) oraz zdjęcia Jerzego Lewczyńskiego dzięki uprzejmości artysty.

Brak komentarzy: