30 maja, 2011

Rusza Biennale w Wenecji, a także wystawy - m.in. kolekcji Francois Pinault i Fundacji Signum

Wielkimi krokami zbliża się Biennale w Wenecji – wielkie święto świata sztuki (zobacz tutaj). Otwarcie biennale już w tym tygodniu – główna wystawa ILLUMINations, przygotowana przez szwajcarską kuratorkę Bice Curigier będzie dostępna szerokiej publiczności 4 czerwca i potrwa do 27 listopada. W tym tygodniu również otwierają się pawilony narodowe – polski pawilon, w którym pokazana zostanie trylogia filmowa izraelskiej artystki (historyczna chwila – po raz pierwszy w polskim pawilonie zaprezentowana zostanie praca artystki/artysty z zagranicy) Yael Bartany „i zadziwi się Europa”, zostanie otwarty uroczyście już 2 czerwca o godzinie 16.30.
Ale wystawa główna i pawilony narodowe (z których szczególnie dużo uwagi poświęca się amerykańskiemu, przygotowanemu przez duet Jennifer Allora/Guillermo Calzadilla), to nie wszystko. Będzie jeszcze szereg innych wystaw, a także otwarcia nowych wystaw w kolekcjach prywatnych, zlokalizowanych w Wenecji. Nową wystawę, zatytułowaną „THe World is Yours” otworzy między innymi Francois Pinault swojej kolekcji w Palazzo Grassi, pokazując prace 40 artystów z 20 krajów. Większość z prac pokazanych na tej wystawie artystów nigdy nie była pokazywana w innych odsłonach Francois Pinault Collection. Otwarcie tej wystawy odbędzie się 4 czerwca.
Dzień wcześniej, 3 czerwca o godzinie 19 w weneckim Palazzo Dona, który jest siedzibą kolekcji Signum Foundation http://www.signum.art.pl/, stworzonej przez Hannę i Jarosława Przyborowskich, odbędzie się wernisaż wystawy „Particolare”, złożonej z prac z kolekcji fundacji Signum.
Tytuł wystawy, której kuratorami są prof. Andrzej Turowski i Grzegorz Musiał, pochodzi od pracy Giovanniego Anselmo. I ta praca z napisem z rzutnika „Particolare” może się na tej wystawie pojawić wszędzie. Jak wyjaśnia prof. Turowski : „ rozumiane jest na wystawie jako szczegół i swoistość, ale nie swojskość i w tym sensie charakteryzuje sztukę zanurzoną w polityczności”. Bo wystawa jest o polityce, o demokracji, o miejscu radykalnej sztuki w dzisiejszym świecie. Zauważmy, że wernisaż wystawy odbywa się w przedzień 22 rocznicy pierwszych wolnych wyborów – 4 czerwca 1989 roku. Na wystawie, podzielonej na kilka wątków tematycznych: „Ołowiane lata 1968-1978”, „Nadzieja „Solidarności” „Motto”, „Marzyciele”, „Demonstranci” „Antropolodzy” i „Confessione” zgromadzono prace takich artystów jak m.in. Mirosław Bałka, Zofia Kulik, Katarzyna Kozyra, Goshka Macuga, Anna Molska, Ewa Partum, Józef Robakowski, Mladen Stilinović, Stefan Themmerson, Andrzej Wróblewski czy Artur Żmijewski. Wystawa w Palazzo Donna, potrwa, podobnie, jak całe biennale w Wenecji do końca listopada.

Na zdjęciach: prace Katarzyny Kozyry „Więzy krwi”) , Zofii Kulik „Wojny etniczne” oraz Mladena Stilinovicia („An Artist who Cannot Speak English is No Artist”) pokazane na wystawie „Particolare”.

1 komentarz:

ZJ pisze...

Giovanni Anselmo, Mirosław Bałka, Elżbieta Jabłońska, Zuzanna Janin, Jerzy Janiszewski, Katarzyna Kozyra, Zofia Kulik, Goshka Macuga, Angelika Markul, Gioia Meller Marcovicz, Anna Molska, Ewa Partum, Józef Robakowski, Jonasz Stern, Mladen Stilinović, Marek Szczęsny, Stefan i Franciszka Themerson, Krzysztof Wodiczko, Andrzej Wróblewski, Gilberto Zorio, Artur Żmijewski