19 maja, 2011

Dziś historyczny początek działalności MOCAK


Dziś historyczny dzień dla polskiej sztuki współczesnej i najnowszej. Dziś zainauguruje swoją działalność wystawienniczą Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (nazywane w skrócie od angielskiej nazwy MOCAK ) . Ciężko w to uwierzyć, ale to pierwsze muzeum sztuki współczesnej wybudowane w Polsce od podstaw od zakończenia II wojny światowej – a przypomnijmy od tego momentu minęło już 66 lat. W ten sposób Kraków pod wodzą dyrektor MOCAK Marii Anny Potockiej wyprzedził inne polskie miasta, które planują takież muzea, a w szczególności Wrocław i Warszawę.
Dziś o godzinie 18 muzeum zainauguruje swoją działalność od razu całym szeregiem wystaw: przekrojową „Historią w sztuce”, Bibliophilią” Maurycego Gomulickiego, pokazane też zostaną prace artystów nominowanych do Nagrody szwajcarskiej Fundacji Vordemberge-Gildewart, w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie - „ALIAS: Madeleine Sante”. Będą także wystawy stałe - Biblioteka Mieczysława Porębskiego oraz, last but not least, kolekcja stała MOCAK.
W ubiegłym roku otwarcie samego budynku autorstwa włoskiego architekta Claudio Nardiego trafiło do „wydarzeń roku” w polskiej sztuce (również w głosowaniu czytelników ArtBazaar). Jesteśmy przekonani, że faktyczne otwarcie MOCAK-u dziś znów zostanie zaliczone do najważniejszych wydarzeń roku. Tak zresztą już uważają zgodnie Dorota Jarecka z Gazety Wyborczej i Monika Małkowska z Rzeczpospolitej.
Jedyne, co nam pozostaje, to zaprosić Was w imieniu muzeum do Krakowa.

5 komentarzy:

wdr pisze...

a myślałem, że pierwsze było CSW w Toruniu

Piotr Bazylko pisze...

csw, jak sama nazwa wskazuje jest centrum sztuki współczesnej. Chodziło mi o muzeum i to bynajmniej nie o nazewnictwo tylko również o sposób i cel funkcjonowania takiego miejsca jak csw i takiego jak muzeum.

wdr pisze...

http://www.mocak.com.pl/omuzeum
http://csw.torun.pl/centrum/Centrum

możesz wskazać różnice. wg mnie cel i sposób realizacji obie instytucje mają identyczne

Marcin pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Marcin pisze...

Potworna wioska z tym otwarciem. Praca jednego z artystow zostala wycofana z wystawy (na "5 minut" przed wernisazem), poniewaz w obliczu przewidywanej obecnosci miejscowych notabli, dyrekcja uznała, ze lepiej się nie wystawiac (prace tego artysty sa czesto kontrowersyjne, ta rowniez taka była). Tak to wlasnie sie walczy o sztuke w instytuacjach publicznych