19 września, 2011

Dziś w Zachęcie wernisaż konkursu Spojrzenia. Kto będzie najbardziej obiecującym młodym artyst(k)ą w Polsce?

Kto będzie uznany za najbardziej obiecującego artystę/artystkę 2011 roku w Polsce? Przekonamy się już 20 października, kiedy to zostaną ogłoszone wyniki V już edycji Konkursu Spojrzenia – nagrody Fundacji Deutsche Banku. Ale my możemy wybrać swojego faworyta/faworytkę/faworytów już od dzisiejszego wieczora.

Oto dziś bowiem o godzinie 19 w warszawskiej Zachęcie odbędzie się wernisaż wystawy nominowanych artystów do tegorocznego konkursu. W tym roku nominowani są: Artur Malewski, Anna Okrasko, Konrad Smoleński, Ania i Adam Witkowscy, Piotr Wysocki, Honza Zamojski oraz Anna Zaradny. Z rozmów z nimi wiem, że od tygodni przygotowywali swoje prezentacje na wystawę w Zachęcie. Warto się więc przekonać, co przygotowali mając jednako na uwadze, że jury bierze pod uwagę przy decyzjach nie tylko prezentację na konkurs, ale całość twórczości. My jednak będziemy mogli wybrać artystkę/artystę, którzy najbardziej podobają się publiczności.

Na marginesie nominacji – w poprzedniej edycji nominowani byli prawie wyłącznie artyści tworzący prace wideo i takież (poza Olafem Brzeskim, który pokazał rzeźby) pokazali na wystawie w Zachęcie. W tym roku znów nie ma artystki/artysty przede wszystkim tworzącego na płótnie, choć niektórzy (Ania Okrasko, Adam Witkowski czy Honza Zamojski) malowali już w swojej karierze obrazy (czasami niekoniecznie farbami, ale na przykład smołą [Adam Witkowski] czy dymem [Honza Zamojski] na płótnie). Ciekawe, czy ktoś z nominowanych zdecyduje się pokazać w Zachęcie prace w tym „przestarzałym” w oczach krytyków (bardzo mało malarskich nominacji do Spojrzeń i fakt że jeszcze nigdy malarz/malarka nie wygrali tego konkursu) medium? O tym akurat będziemy mogli przekonać się już dziś wieczorem. Zapraszamy!

Brak komentarzy: