18 października, 2011

Nowe miejsce Fundacji Salony w Zielonej Górze

Fundacja Salony wspólnie z sąsiadami otworzyła nowe miejsce dla kultury w Zielonej Górze. To jedna z wielu przestrzeni w dopiero co oddanym do użytku budynku przeznaczonym na cele kulturalne. Związana z Fundacją RECEPCJA, ma być miejscem, w której będą się odbywać wystawy, warsztaty, dyskusję i projekcje filmowe. Na sam początek wystawa „Krzywy Komin” z udziałem Basi Bańdy, Michała Jankowskiego, Jarka Jeschke, Aleksandry Oli Kubiak, Marka Lalko i Rafała Wilka, której kuratorką jest prezeska Fundacji Salony Marta Gendera.

Wystawa zielonogórskich artystów w Fundacji Salony odnosi się do specyfiki miejsca, w którym od trzech miesięcy pracują artyści - zaadaptowanego na potrzeby kulturalne budynku przy ul. Fabrycznej 13, należącego do kompleksu dawnej tkalni Karla Eichmanna. Prezentowane na wystawie prace przedstawiają próby odnalezienia się przez artystów na nowym terenie.Przemieszczanie się i przeprowadzka nieodłącznie kojarzą się z rozpoczęciem kolejnego etapu życia lub twórczości. Nawiązania do historii miejsca w pracach Rafała Wilka i Michała Jankowskiego, zamknięcie archiwum przez Marka Lalko, praca nad znakiem graficznym Aleksandry Oli Kubiak oraz obrazy Jarka Jeschke i Basi Bańdy prezentowane na wystawie "Krzywy Komin" sygnalizują gotowość do podejmowania dalszych wyzwań.

Tytułowy „Krzywy Komin” nad budynkiem stojącego naprzeciw klubu Piekarni Cichej Kobiety stał się symbolem nowego miejsca na mapie kulturalnej Zielonej Góry. Wystawa będzie czynna do 15 listopada.


Fundacja Salony
ul. Fabryczna 13b
www.fundacjasalony.pl

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości Fundacji Salony

Brak komentarzy: