26 października, 2011

Projekt Tribute to Fangor już wkrótce w BWA Warszawa

Już w sobotę 5 listopada o godzinie 19 w galerii BWA Warszawa odbędzie się wernisaż projektu ArtBazaar „Tribute to Fangor”. Jedenaścioro artystek i artystów młodego pokolenia przygotowało prace, które odnoszą się do najsłynniejszych prac Wojciecha Fangora – jednego z najwybitniejszych żyjących polskich malarzy. Wystawa potrwa w BWA Warszawa do 20 listopada.„ Jeśli sztukę pięćdziesięciu powojennych lat trzeba było by opisać jednym słowem, byłby to Fangor. Artysta swoimi pracami przekroczył wszystkie znane w jego czasach granice interdyscyplinarności i, co niezwykle rzadkie w sztuce polskiej, z wirtuozerią poruszał się w niezliczonej ilości konwencji artystycznych” – pisze Alek Hudzik tekście „Zabawy w Fangora” w katalogu wystawy „Tribute to Fangor”. Wojciech Fangor jest jednym z ostatnich „wielkich mistrzów”, debiutujących tuż po II wojnie światowej. To równocześnie artysta mający wiele twarzy, często zmieniający styl. Tworzący malarstwo zarówn o figuratywne, jak i abstrakcyjne.


Jak twórczość Fangora wpływa na najmłodsze pokolenie artystek i artystów – to pytanie zadaliśmy sobie i młodym artystkom i artystom, których zaprosiliśmy do projektu „Tribute to Fangor”. Efekt jest często zaskakujący. Paradoksem jest to, że mimo iż sam Wojciech Fangor niechętnie fotografował, to projekt „Tribune to Fangor” to w dużej części projekt fotograficzny.
To już czwarty projekt ArtBazaar, po „Tribute to Wróblewski”, „Nowa fala popierdala” oraz „Tribute to Krasiński”, w którym młodzi artyści odnoszą się do twórczości artystów będących „kamieniami milowymi” polskiej sztuki drugiej połowy XX wieku. Efektem działań jest zawsze wystawa (tym razem skorzystamy z uprzejmej gościnności BWA Warszawa), katalog oraz limitowana edycja teczek z pracami artystów biorących udział w projekcie. Dzięki temu ostatniemu elementowi nasze projekty trafiają „pod strzechy” do domów kolekcjonerów, którzy często żyją później z tymi pracami na co dzień. Stosunkowo niska cena teczek ma z kolei zachęcić do kolekcjonowania polskiej młodej sztuki.


Wystawie towarzyszy katalog wydany w limitowanej edycji 100 egzemplarzy oraz 30 teczek z pracami wszystkich artystów biorących udział w projekcie. Na wernisaż wystawy „Tribute to Fangor” zaprosiliśmy oczywiście samego Wojciecha Fangora, który jeśli tylko zdrowie mu pozwoli, obiecał przybyć do BWA Warszawa.
Tribute to Fangor: Agata Bieńkowska, Michał Chudzicki, Mikołaj Długosz, Kuba Dąbrowski, Przemek Dzienis, Maciej Landsberg, Sławomir Pawszak, Mateusz Sadowski, Paweł Sysiak, Małgorzata Szymankiewicz i Iza Tarasewicz. Tekst w katalogu: Alek Hudzik.

Przygotowanie wystawy: ArtBazaar i BWA Warszawa

Na zdjęciach prace Przemka Dzienisa, Malgosi Szymankiewicz, Kuby Dąbrowskiego, Agaty Bieńkowskiej i Michala Chudzickiego

Brak komentarzy: