08 grudnia, 2011

Już w weekend w Warszawie "Salon Zimowy". Czy to zalążek polskich targów sztuki najnowszej?

W lutym 2008 roku pytaliśmy „Kiedy możemy spodziewać się pierwszych Targów Sztuki Najnowszej z prawdziwego zdarzenia w Polsce?”. Odpowiadaliśmy, że raczej nie za szybko i że jeśli pomysł targów sztuki ma w Polsce chwycić, to muszą być to targi sztuki tańszej (co przecież nie oznacza sztuki gorszej).
Czy „Salon Zimowy” (http://www.gdziejestsztuka.pl/) , który odbędzie się w najbliższy weekend w Warszawie, ma szansę stać się zalążkiem targów Sztuki Polsce? (oczywiście w perspektywie kilkuletniej) Naszym zdanie – tak. Dlaczego?
Po pierwsze, w „Salonie Zimowym” weźmie udział zdecydowana większość liczących się galerii w naszym kraju.

Po drugie, będą to targi właśnie sztuki tańszej – wyznaczono górny limit cenowy prac.

Po trzecie, galerie biorące udział w „Salonie Zimowym” podeszły bardzo poważnie do tej imprezy przygotowując naprawdę ciekawą ofertę. Będą zaskakujące debiuty, ciekawe wydawnictwa, edycje prac znanych na całym
świecie artystów – słowem naprawdę warto przyjść w weekend do „Cukrów” na ulicy Ogrodowej 31/35 w Warszawie.
Co konkretnie pokażą galerie? Pełnej oferty jeszcze nie znamy, ale chętnie przekażemy Wam „przecieki”, które zresztą częściowo można znaleźć na Facebooku oraz w mejlingu galerii.

Lokal_30 pokaże m.in. zdjęcia Zuzanny Janin, obrazy i zdjęcia Karoliny Zdunek czy kolaże Mateusza Szczypińskiego. Galeria będzie też sprzedawała książki z Serii Antropologicznej PIW z rysunkami polskich artystów m.in. Pawła Althamera, Mirosława Bałki czy Anny Molskiej.
Fundacja Galerii Foksal pokaże kolaże Anny Niesterowicz, a także zdjęcia Joanny Zielińskiej. Na stoisku FGF będzie można też kupić album Tadeusza Rolke.

Raster na Salon Zimowy przygotował nowe edycje prac Michała Budnego, Agaty Bogackiej, Oskara Dawickiego, Anety Grzeszykowsiej, Zbigniewa Libery i Michała Wasążnika. Będzie też sprzedawał swoje publikacje, na przykład „Warszawę fantastyczną” Pawła Dunin-Wąsowicza.
Galeria M2 [mkwadrat] prezentować będzie m.in. dwa cykle rysunków Grzegorza Sztwiertni: „Rojenia filadelfijskie” oraz „Papier śniadaniowy”, prace na papierze Róży Litwy, płótno Pawła Dunala czy cykl niewielkich prac na płótnie Igora Przybylskiego.

Kolonie przygotowały prace na papierze Magdy Starskiej, niewielkie obiekty i prace na papierze Kasi Przezwańskiej oraz nowe prace olejne na papierze Pawła Śliwińskiego.
BWA Warszawa planuje na Salonie Zimowym debiut młodej artystki z Wrocławia, Kamy Sokolnickiej – przede wszystkim jej bardzo ciekawe kolaże, a także niewielkie obrazy.

Fundacja Archeologii Fotografii sprzedawać będzie najnowszą książkę „Restauracja” Mikołaja Łozińskiego i Julii Staniszewskiej, prace Karoliny Breguły, Krzysztofa Pijarskiego i Tomka Szerszenia, a także reprinty Zofii Chomętowskiej i Zbigniewa Dłubaka.
Morava Books na „Salonie Zimowym” pokaże m.in. dwa najnowsze wydawnictwa – „Wazony” Roberta Maciejuka oraz „Echo Park” Agnieszki Grodzińskiej.

Starter zaprezentuje w weekend
kolaże Agnieszki Grodzińskiej, fotografie Bownika i Michała Grochowiaka, a także prace na papierze Tymka Jezierskiego i Janusza Łukowicza.
Z kolei Leto pokaże litografie Bianki Rolando, kolaże Honzy Zamojskiego i małe obiekty Maurycego Gomulickiego. Będzie też, przygotowana specjalnie na „Salon Zimowy” serigrafia Aleksandry Waliszewskiej.

I na koniec trochę o nas – na naszym stoisku, czynnym niestety tylko w sobotę, będzie można kupić oba photobooki Jerzego Lewczyńskiego (w tym również te z sygnowanymi zdjęciami przez autora) – pierwszą „Archelogię Fotografii” oraz „Fotografie pisane” wydane w tym tygodniu wspólnie z Galerią Wymiany Józefa Robakowskiego. „Salon Zimowy” będzie warszawskim debiutem tego drugiego wydawnictwa.

Będą także płyty z naszego wydawnictwa ArtBazaar Records, zarówno te z unikatowymi okładkami, jak i te z „zwykłych okładkach”. I oczywiście nasze cztery teczki z pracami młodych polskich artystów, również z najnowszą „Tribute to Fangor”.
Zostaje nam tylko zaprosić Was na Salon Zimowy – w najbliższy weekend – od 12 do 19 w „Cukrach” na ulicy Ogrodowej 31/35 w Warszawie.

Zapraszamy!

Na zdjęciach: kolaż Anny Niesterowicz, praca na płótnie Igora Przybylskiego, kolaż Kamy Sokolnickiej oraz zdjęcie Jerzego Lewczyńskiego.

Brak komentarzy: