22 grudnia, 2011

Obiekty audio Łukasza Rodziewicza

Łukasz Rodziewicz to jeden z najciekawszych artystów tworzących na pograniczu muzyki i sztuki czyli w obszarze, który darzymy szczególną atencją. Jego twórczość muzyczna to monologi, słuchowiska, budowanie nastrojów poprzez połączenie własnych tekstów z dźwiękiem. W tym wymiarze bardzo blisko mu do pierwszych słuchowisk (np. Zsyp) Wojtka Bąkowskiego i generalnie do poznańskiej sceny artystycznej (jego pierwsze nagrania publikowane były w 2008 przez Pink Punk) co jest oczywiście naturalne gdyż artysta mieszka i tworzy w Poznaniu. To czym się wyróżnia to umiejętność połączenia, obudowanie sfery audio w niezwykłe obiekty materialne, rzeźby umożliwiające przechowywanie i odtwarzanie własnych kompozycji. W zależności od projektu możemy to robić wielokrotnie (skdc) lub tylko raz (walkman z kasetą „bieżącość”) sami decydując gdzie i kiedy chcemy jednokrotnie odsłuchać nagrania (raz odtworzonej kasety nie można już cofnąć).

Pierwszym z obiektów – SKDC (pink punk 2009), było zawiniątko, czyli wełniane opakowanie chroniące kość z wszczepionym portem usb, umożliwiającym podłączenie takiego obiektu do komputera. Obiektowi (każdemu z projektowanych przez Rodziewicza) towarzyszy rysunek Gizeli Mickiewicz.

Kolejnym z obiektów jest specjalnie spreparowany walkman czyli odtwarzacz do kaset magnetofonowych gdzie zostały usunięte klawisze przewijania do przodu, do tyłu i zatrzymania kasety. Urządzenie umożliwia tylko jeden odsłuch wbudowanej kasety „bieżącość”.


Najnowszym obiektem Łukasza jest sama kaseta magnetofonowa z materiałem „minus zero”, tworząca wraz z okładką niezwykły obiekt przestrzenny.
Wszystkie z obiektów Rodziewicza to przedmioty wykonane z niemalże jubilerską precyzją. Towarzyszące im minimalistyczne, abstrakcyjne rysunki Gizeli podkreślają ich wyjątkowość. Prace i obiekty audio artysty można znaleźć pod adresem http://www.myspace.com/lukaszrodziewicz


Wszystkie zdjęcia dzięki uprzejmości artysty, kolekcja prywatna.

Brak komentarzy: