14 grudnia, 2011

Z półki kolekcjonera - Mirosław Bałka "Arbeitspaltz"

„Arbeitsplatz” to w tłumaczeniu na polski „miejsce pracy”. Dla artysty miejscem pracy jest oczywiście pracownia. Może to być stary garaż, strych piwnica, wielka hala, albo mieszkanie w nowoczesnym budownictwie.

Jak wygląda miejsce pracy Mirosława Bałki możemy zobaczyć w albumie, wydanym przez ASP w Warszawie z okazji wystawy artysty, która miała miejsce właśnie w Salonie Akademii w maju i czerwcu tego roku. Warto dodać, że wystawy ważnej również z tego powodu, że po 25 latach po obronie dyplomu artysta wrócił do ASP jako jej profesor.

Tą wystawą Bałka chciał wrócić do swojej starej uczelni pokazują równocześnie symbolicznie drogę, którą przebył przez te 25 lat. Za ten symbol posłużyły mu właśnie wizualizacje jego własnej pracowni w Otwocku.

Katalog, który mam w ręku, właśnie tak Bałkę pokazuje – za pomocą zmultiplikowanych zdjęć z jego pracowni. Bardzo ciekawa pozycja, „must have” dla każdego kolekcjonera polskiej sztuki najnowszej.Kupić ją można właśnie w galerii Salon Akademii przy warszawskiej ASP.

Mirosław Bałka, Arbeitsplatz, Wydawnictwo ASP w Warszawie, 2011. Tekst w katalogu: Iwona Szmelter; projekt fotograficzny: Prot Jarnuszkiewicz

Brak komentarzy: