25 stycznia, 2012

Occupy Wall Street – ikonografia protestu

Z dużym zainteresowaniem śledzimy rozlewające się w wielu miejscach na świecie protesty społeczne. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy dotyczyły one wielu ważnych kwestii -bezrobocia (Hiszpania, Londyn), wolności (Afryka) nierówności podziału dochodów i wpływów (USA) ostatnio uregulowań prawnych dotyczących praw autorskich (ACTA min w Polsce). Oczywiście szczególne zainteresowanie zwracamy na wizualną i ikonograficzną formę protestów. Co ciekawe pewne elementy graficzne pojawiają się w wielu miejscach protestów. Najbardziej znanym jest maska jaką zakładają uczestnicy. Maska została „przejęta” z komiksu Alana Moore'a. Akcja komiksu dzieje się w totalitarnej Anglii, gdzie społeczeństwo jest zastraszane i manipulowane przez aparat władzy. Jedyną osobą, która stawia opór jest tajemniczy V, powstaniec ukrywający się za maską „hiszpańskiej” twarzy. V chce doprowadzić do przewrotu społeczno-politycznego w kraju, jednocześnie dążąc do własnej zemsty.

Drugą ikoną zaadaptowaną przez protestujących jest postać w garniturze bez twarzy. Postać Anonymous, czyli również postać anonimowego obywatela upominającego się o swoje prawa, walczącego z systemem.


Najdłużej trwający protest Occupy Wall Street (w Nowym Jorku) przynosi najwięcej materiału graficznego (można z tego zebrać bardzo interesującą kolekcję). Oczywiście i tu najczęściej pojawia się maska V, postać w garniturze bez twarzy. Ikoną fotograficzną tego protestu zostało zdjęcie Stephenie Keith (pisaliśmy o tym już wcześniej) przedstawiające scenę aresztowania młodej Amerykanki.Wśród ikon tego protestu można znaleźć flagę amerykańską gdzie zamiast gwiazd pojawiają się symbole amerykańskich korporacji.Oraz cała rzeszę plakatów, ulotek i grafik tworzonych przez uczestników i sympatyków protestu.Na zdjęciach
1. Maska V
2. Shepard Fairey Corporate Violence, kolekcja prywatna
3. Stephenie Keith, 2011, kolekcja prywatna

4. Flaga korporacyjna Ameryki
5. Plakat "OCCUPY WALL STREET" POSTER, Kevin Doyle
6. Plakat "OCCUPY WALL STREET" POSTER, Kevin Doyle
7. OCCUPY WALL STREET poster by Lalo Alcaraz
8. Plakaty i ulotki z Nowego Jorku, kolekcja prywatna2 komentarze:

mkrsk pisze...

maska nie jest zwykłą 'hiszpańską' twarzą tylko maską konkretnej osoby:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Guy_Fawkes
czytajcie komiksy!

clownacs pisze...

Lewakom się w dupach ze szczęścia poprzewracało. Do roboty!!!