17 kwietnia, 2012

Kraftwerk - czyli jak trafić ze świata muzyki do świata sztuki


Na te koncerty bilety sprzedano dosłownie w ciągu kilkudziesięciu sekund, a później w sprzedaży z „drugiej ręki” osiągały ceny kilkuset dolarów – mowa o kończącej się dziś serii „Kraftwerk-Retrospective 1 2 3 4 5 6 7 8” w Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku. Przez osiem kolejnych wieczorów, począwszy od 10 kwietnia, do dziś – 17 kwietnia kwartet z Dusseldorfu grał w MoOM-ie koncerty, an których prezentował kolejne swoje płyty. W ubiegły wtorek Kraftwerk zagrał utwory z wydanej w 1974 roku płyty „Autobahn”, a dziś zakończy „Tour de France” z 1983 roku.

Prawie każdy interesujący się choć trochę muzyką zna Kraftwerk, a dla fanów muzyki elektronicznej to wręcz kultowy zespół. Stąd też, gdy 22 lutego, równo w południe, ruszyła sprzedaż biletów na cykl koncertów inaugurujący wystawę Kraftwerk w nowojorskim Muzeum PS1 (części MoMA), strona ShowClix, na której można było kupić bilety, została dosłownie sparaliżowana. Tak wielu fanów chciało się dostać na te koncerty.

Również dla świata sztuki muzyka, a w szczególności videoklipy Kraftwerk, to rzecz szalenie ważna. Do tego stopnia, że znana, można powiedzieć „kultowa” niemiecka galeria Sprueth Magers reprezentuje Kraftwerk w „świecie sztuki”. Jak mówi właścicielka galerii, Monika Sprueth: „historia sztuki wideo nie będzie pełna, jeśli nie uwzględnimy w niej twórczości Kraftwerk”.

Dlatego koncerty Kraftwerk zorganizowana nie w jednej z wielu nowojorskich sal koncertowych, ale właśnie w MoMA. Dlatego też też obok fanów elektronicznych bitów na koncertach Kraftwerk pojawiały się również osobistości świata sztuki, a całości „patronował” głowny kurator muzuem, Klaus Biesenbach. Nie był to zresztą pierwszy raz, gdy Kraftwerk grał dla świata sztuki – tak było już w 2005 roku na biennale w Wenecji czy ostatnio w monachijskim Lenbach Haus

A dla tych tysięcy fanów, którym nie udało się dostać na koncerty (lub kupić bilety, których ceny przekraczały na niektóre koncerty 500 dolarów – a w „normalnej” sprzedaży kosztowały 25 dolarów), zostaje polecić wystawę w MoMA/PS1. Tam do 12 maja będzie można obejrzeć wystawę poświęconą twórczości kwartetu z Dusseldorfu.

Brak komentarzy: