18 kwietnia, 2012

Targi w realu, czyli Art Cologne oraz wirtualne - VIP Paper

Wraz z nadejściem wiosny sezon targowy nabiera rumieńców. Wczoraj rozpoczęły się ciekawe targi w „realu”, czyli Art Cologne, a dziś rozpoczynają się targi „wirtualne” – VIP Paper, na których prezentowane będą edycje.

Targi Art Cologne, po upadku berlińskich targów, stały się zdecydowanie najpoważniejszą imprezą targową na rynku niemieckim, jaką zresztą kolońskie targi kiedyś były. Później targi w Kolonii nieco podupadły, a dziś wracają do dawnej świetności. W tym roku, na 46. Edycję targów, do Kolonii przyjechały już galerie z „pierwszej ligi” , takie choćby jak Hauser&Wirth, Thaddeus Ropac, Sprueth Magers, czy David Zwirner. Są też polskie galerie – warszawski Raster (który w ubiegłym roku wygrał nagrodę za najlepsze stoisko na targach) oraz Żak/Branicka z Berlina. Raster w Kolonii pokazuje prace Michała Budnego, Rafała Bujnowskiego, Przemka Mateckiego, Zbyszka Rogalskiego oraz nowego „nabytku” Rastra – Slavs&Tatars. Z kolei Żak/Branicka pokaże prace Agnieszki Polskiej i Pawła Książka.

Z kolei w satelickich targach NADA w Kolonii bierze udział poznańska galeria Stereo. Jej ofertę na NADA, podobnie jak innych galerii biorących udział w tych targach, można oglądać na stronie www.paddle8.com i co ciekawe, za pośrednictwem tej strony można również kupić prace wystawiane w Kolonii. Są tam prace Wojciecha Bąkowskiego, Piotra Bosackiego, Gizelli Mickiewicz i Mateusza Sadowskiego.

Równolegle w Kolonii trwa festiwal polskiej sztuki w Nadrenii Północnej Westfalii, zatytułowany "Klopsztanga", dzięki czemu goście targów będą mieli okazję poznać również sztukę, która nie jest prezentowana na targach.

Przenosząc się do „on-line” chciałbym zarekomendować odwiedzenie strony targów internetowych www.vipartfair.com . Dziś rano czasu nowojorskiego rozpoczynają się tam wirtualne targi VIPaper, na których prezentować się będą galerie i domy wydawnicze specjalizujące się w edycjach. Na razie targi są jeszcze „zamknięte”, więc oferty nie można zobaczyć, ale już popołudniem będzie ona dostępna na gości.

A już wkrótce kolejne targi – w maju po raz pierwszy Frieze zawita do Nowego Jorku, a wraz z tymi targami dwie polskie galerie – Fundacja Galerii Foksal oraz galeria Leto. Ale o tym napiszemy w maju.

Brak komentarzy: