11 maja, 2012

Widmowa płytoteka – Defekt Mózgu

Redaktor Naczelny Lampy (Paweł Dunin Wąsowicz) jest twórcą, tropicielem i opiekunem Biblioteki Widmowej, czyli biblioteki książek, które nigdy nie powstały, ale żyją na kartach innych książek. My w naszych artystyczno- muzycznych poszukiwaniach tropimy płyty do, których powstały okładki ale z różnych względów same płyty nie zostały wydane lub zostały wydane z innymi projektami okładek.

Cały cykl inauguruje Defekt Muzgó  (na  płycie jako Defekt Mózgu) z płytą Wałbrzych. Defekt Muzgó – to polski zespół punkowy, założony w 1981roku w Wałbrzychu pod nazwą Bunt. Nazwę obecną otrzymał w roku 1982 po samobójczej śmierci jednego z założycieli, gitarzysty Fredka Wójcika . Defekt Muzgó funkcjonował w latach 1982-1988, gdy zawiesił swoją działalność, nie wydawszy przy tym żadnej płyty. Grał w tym okresie ważne koncerty, m.in. na festiwalu w Jarocinie (1983, 1987, 1988), gdzie pojawił się także po reaktywacji w 1990 r. (*).

„Wałbrzych” to płyta, jaką przygotowywało do wydania bardzo prężnie działające w latach 90tych wydawnictwo Red Culture (też z Wałbrzycha), które specjalizowało się w publikacji drugo-obiegowych kaset punkowych. „Wałbrzych” miał być pierwszą płytą winylową jaką planowało wydać.
 
Okładka (na zdjęciach widać obie strony) to collage przygotowany przez nieznanego nam projektanta.

Defekt Mózgu – „Wałbrzych” . Collage na papierze, 31,5 cm x 31,5 cm, lata 90te, kolekcja prywatna


(*) za Wikipedią

2 komentarze:

pc-max pisze...

computadoras y laptop Quito. ec

hiperrealizm pisze...

Na okładce (1 strona) zdjęcie Michała Cały z 1979 roku, przedstawiające elektrownię "Victoria" w Wałbrzychu. POZDROWIENIA