27 czerwca, 2012

Agnieszka Polska nominowana do Future Generation Prize

Informacja co prawda jest sprzed dwóch dni, ale nie znalazłem jej w polskich mediach. Więc piszemy – Agnieszka Polska znalazła się wśród dwudziestki młodych artystów, z wybranych z 4200 kandydatów z całego świata, nominowanych do jednej z najbardziej prestiżowych nagród dla młodych artystów – Future Generation Prize. Fundatorem tej nagrody jest znany ukraiński oligarcha i jednocześnie kolekcjoner sztuki, Wiktor Pinczuk, twórca centrum sztuki nowoczesnej w Kijowie – Pinchuk Art Centre. To już druga edycja tej nagrody – zwycięzca (bądź, mamy nadzieję, zwyciężczyni) otrzyma 100 tysięcy dolarów nagrody.Do Future Generation Prize nominowani są młodzi artyści (do 35 roku życia) z całego świata. Wielu z nich już zdobyło sobie silną pozycję, zarówno w świecie sztuki, jak i na rynku sztuki. Do tegorocznej edycji nagrody zostali nominowani takie artystki i artyści jak: Micol Assael z Włoch (miała 2 lata temu wystawę w Fundacji Galerii Foksal w Warszawie); Iranka Tala Madani, której poważnym kolekcjonerem jest Charles Saatchi; Czeszka Eva Kotatkova (wystawa w Rastrze na otwarcie nowej siedziby w ubiegłym roku); Ahmet Ogut z Turcji czy ukraińska Grupa artystyczna R.E.P. Agnieszka Polska (rocznik 1985) jest drugą najmłodszą, po 26-letniej Chince Xing Yan, nominowaną artystką do tegorocznej Future Generation Prize.

Tworząca prace wideo, animacje oraz zdjęcia Agnieszka Polska jest reprezentowana przez berlińską galerię Żak/Branicka. Jej prace często oparte są na znalezionym materiale – może to być podręcznik gimnastyki, kalendarz z 1939 roku czy prace innych artystów. Jej najnowsze prace będziemy mieli okazję poznać wkrótce w Warszawie podczas wystawy w CSW Zamku Ujazdowskim w Warszawie.Co ciekawe, Agnieszka Polska nie była dotąd nominowana do polskiej nagrody dla młodych artystów, czyli Spojrzeń, ani również do Paszportów Polityki. W ubiegłym roku natomiast wygrała malarski konkurs im. E. Gepperta, organizowany przez BWA we Wrocławiu. W 2008 roku zajęła 4 miejsce w głosowaniu czytelników ArtBazaar na najciekawszy debiut artystyczny roku.

Wystawa 21 artystek i artystów nominowanych do Future Generation Prize (obok wybranej 20 dołączany jest artysta ukraiński, który wygrał nagrodę ukraińskiej wersji Future Generation Prize) rozpocznie się 21 października. Decyzja międzynarodowego jury zostanie ogłoszona 7 grudnia.

Agnieszce serdecznie gratulujemy.

Na zdjęciach: Agnieszka Polska, Ćwiczenia korekcyjne, fotografia, 2008; Agnieszka Polska, O zapominaniu imion własnych, wideo, 2009.

Brak komentarzy: