15 października, 2012

Fotografia natychmiastowa

Wynalazek fotografii natychmiastowej opracowanej przez Edwina Landa, wynalazcy i założyciela Polaroid Corporation, towarzyszy artystycznym projektom już od 1947 roku. Jednym z pierwszych artystów, którzy w swoich pracach wykorzystywali aparaty Polaroida był amerykański ojciec fotografii Ansel Adams. Zaproszony przez Landa na prezentacje swojego wynalazku, Adams zachwycił się ideą natychmiastowego otrzymywania zdjęć i przez wiele lat korzystał i testował najnowsze produkty Polaroida.


Z czasem wielu innych artystów dołączyło do polaroidowej rodziny (min. Andy Warhol, Robert Mapplethorpe) a sama firma zaczęła tworzyć swoją własną kolekcję  zamawiając u kolejnych artystów portfolia wykonane za pomocą Polaroida. Dzisiaj jest to jedna z ciekawszych kolekcji współczesnej fotografii.

W sztuce polskiej, realizacje artystyczne  tworzone przy pomocy Polaroida należą do rzadkości. Wynikało to i z dostępności sprzętu i jego cen i tej nieufności z jaką wiele osób cały czas podchodzi do fotografii z Polaroida. Co ciekawe, w ostatnich kilku latach powstaje więcej projektów artystycznych wykorzystujących Polaroida (mowa oczywiście o sztuce Polskiej min, Kuby Dąbrowskiego, Rafała Milacha) niż w kilku ostatnich dekadach. To tym bardziej zaskakujące gdyż sam Polaroid zaprzestał już produkcji a rosnącą nostalgię do tego co już było wykorzystała firma Fuji, która wprowadziła własną wersję aparatu.


Lubimy „odkrywać” i „przywracać” stare media. Zafascynował nas polaroid. Przy okazji debiutu Janka Zamoyskiego w Czułości zamówiliśmy u niego serię polaroidów dokumentujących to wydarzenie. Powstał z tego niesamowity dokument, uchwycony na malutkich, kolorowych „blaszkach” wielkości karty kredytowej. To nie tylko zdjęcia, to malutkie obiekty, kawałki Czułości jakie zabraliśmy ze sobą. Możecie je obejrzeć w dzisiejszym poście.

ArtBazaar i Czułość powrócą już w grudniu ze wspólnym projektem gdzie artyści Czułości przygotują projekt poświęcony Warszawie. Zobaczymy na malutkich blaszkach jak Czułość widzi Warszawę. Zapraszamy.

Autor projektu Janek Zamoyski i Czułość, Fuji instax mini, 2012, kolekcja prywatna

Brak komentarzy: