18 października, 2012

Kuratorka Documenta w Kassel na czele listy "Power 100" miesięcznika Art ReviewPrestiżowy miesięcznik Art Review opublikował jeszcze bardziej prestiżową listę 100 najbardziej wpływowych osób w świecie sztuki nazywaną po prostu „Power 100”. Rok 2012 to rok Documenta w Kassel, więc nic dziwnego, że na pierwsze miejsce tegorocznej listy trafiła kuratorka tej prestiżowej i na dodatek odbywającej się tylko co 5 lat imprezy – Amerykanka Carolyn Christov-Bakaragiev. Ubiegłoroczny zwycięzca listy Art Review, chiński artysta przetrzymywany przez chińskie władze, Ai Weiwei, w tym roku wylądował na 3. miejscu. Christov-Bakargiev i Ai Weiwei przedzielił super galerzysta, Larry Gagosian, a w pierwszej „piątce” jest jeszcze dwóch galerzystów – Ivan Wirth (galerzysta z Hauser&Wirth, galerii reprezentującej Wilhelma Sasnala, Monikę Sosnowską i Jakuba Juliana Ziółkowskiego) oraz David Zwirner. Dalej w pierwszej „dziesiątce” są już kuratorzy i muzealnicy, którzy zwykle mieszczą się na czele listy – m.in. Nicolas Serota z Tate czy Glenn D. Lowry z MoMA. Jest też na 6. miejscu Gerhard Richter, niemiecki malarz, którego retrospektywna wystawa objeżdża świat, a prace biją rekordy cenowe na aukcjach. 
Są też kolekcjonerzy z Europy Środkowej – Ukrainiec Wiktor Pińczuk, który wkrótce (27 października) ogłosi zwycięzcę prestiżowej nagrody dla artysty młodego pokolenia, Future Generation Prize (wśród 21 nominowanych artystów znalazła się Agnieszka Polska). Jest też Dasza Żukowa, narzeczona Romana Abramowicza. Jest też polski kurator – Adam Szymczyk (52. miejsce), a także słoweński galerzysta preacujący w Berlinie – Gregor Podnar. Na 68 miejscu znalazła się Elena Filipović, kuratorka MoMA, która wspólnie z Joanną Mytkowską przygotowała wystawę Aliny Szapocznikow w nowojorskim muzeum. Zaznaczmy, że przed MoMA Elena Filipović pracowała w warszawskim MSN. 
Na 57. miejscu redaktorzy Art Review umieścili moskiewski kolektyw punkowy Pussy Riot, odsiadujący właśnie w rosyjskich łagrach karę więzienia za performance w moskiewskiej cerkwii. Całą listę „Power 100” Art Review możecie zobaczyć tutaj. Tam też można obejrzeć listy 100 najważniejszych osób w świecie sztuki w poprzednich latach.

Brak komentarzy: