24 listopada, 2012

40 lat z Kajkiem i Kokoszem

Niepostrzeżenie, praktycznie niezauważona minęła w tym roku 40 rocznica debiutu jednej z najważniejszych serii w polskim komiksie – przygód Kajka i Kokosza.

10 sierpnia 1972 roku w Wieczorze Wybrzeża zadebiutowała seria o praprzodkach dzielnych marynarzy Kajtka i Koka. Kajko i Kokosz towarzyszyli polskiej kulturze przez blisko 20 lat, tworząc okres, jaki można nazwać złotym okresem polskiego komiksu (również dzięki komiksom Henryka Chmielewskiego czy Tadeusza Baranowskiego). Twórcą komiksu był Janusz Christa. Urodzony 1934 roku w Wilnie artysta może być uznany za jednego z najwybitniejszych twórców współczesnego komiksu polskiego.

Kajko i Kokosz to chyba najpopularniejsi ze stworzonych przez niego bohaterów. Przez kilkanaście lat pracy artysty powstało w sumie ponad tysiąc pasków i plansz na jakich rozgrywają się ich przygody. Większość z nich przetrwało wędrówki pomiędzy drukarnią, wydawnictwem a domem artysty (to dobra wiadomość dla kolekcjonerów). Każdy z pasków z tej serii to oczywiście marzenie i pozycja obowiązkowa w kolekcji każdego z kolekcjonerów komiksu polskiego. Na szczęście wiele z rysunków przetrwało i zdobycie planszy czy też paska z tej serii nie jest wyjątkowo trudne.


Jak objawili się światu? Po raz pierwszy, jako tylko zarys postaci we wprowadzeniu do serii jaką Janusz Christa przygotował aby przedstawić praprzodków swoich dotychczasowych bohaterów Kajtka i Koko w serii Złoty Puchar (zdjęcie powyżej). Pasek ten został wycofany przez artystę w wydaniu albumowym komiksu.


W całej okazałości (już na zawsze) Kajko i Kokosz pojawili się po raz pierwszy w scenie kiedy książę Mirmił wzywa swoich wojów "Woje Kajko i Kokosz do mnie” aby zlecić im pierwsze zadanie sprowadzenia ciotki Zielachy. Na tym rysunku (powyżej) po raz pierwszy świat ujrzał twarze naszych bohaterów. Wszystko potem to już historia – kolejne zadania, walki ze zbójcerzami, podchody i turnieje, nauka latania czy przygody ze smokiem Milusiem.
Niestety i ten pasek zaginął dlatego do wydania albumowego w 1983 roku artysta musiał narysować ponownie tę scenę. Ta na szczęście się zachowała (poniżej).


W świecie kolekcjonerskim scena z pierwszym pojawieniem się bohaterów jest zawsze Świętym Gralem, najbardziej pożądanym oryginałem w kolekcji. To sprawia że ten malutki rysuneczek jest jednym z najważniejszych w historii polskiego komiksu.

Do pierwszych scen i debiutów powrócimy już wkrótce.

Wszystkie rysunki Janusz Christa. Rysunek pierwszy dzięki uprzejmości wspaniałej kopalni wiedzy o Kajku i Kokoszu (http://na-plasterki.blogspot.com/). Rysunek drugi, kolekcja prywatna.

Brak komentarzy: