20 lutego, 2013

Robakowski Now - wspólny projekt ArtBazaar oraz galerii lokal_30

Już za tydzień i dwa dni – w piątek 1 marca o godzinie 19 w galerii lokal_30 w Warszawie odbędzie się wernisaż projektu „ROBAKOWSKI NOW!” – na który składać się będą dwie wystawy: „Tribute to Robakowski” oraz „Józef Robakowski, fotografia konceptualna”. Ten projekt poświęcony Józefowi Robakowskiemu, jednemu z najwybitniejszych żyjących polskich artystów to efekt współpracy ArtBazaar oraz Agnieszki Rayzacher.

„Tribute to Robakowski” przygotowaliśmy wraz z artystami zaproszonymi do projektu. Są to Billy Gallery, Bownik, Przemek Dzienis, Irena Kalicka, Leszek Knaflewski, Anna Orłowska, Karol Radziszewski, Mateusz Szczypiński i Rafał Wilk. Każde z artystek i artystów przygotowało prace odnoszące się do twórczości Józefa Robakowskiego. Prace te będzie można zobaczyć na wystawie, jak również stać się ich właścicielem – składają się one bowiem na teczkę „Tribute to Robakowski”, która będzie do kupienia w 30 egzemplarzach.


To dla nas bardzo ważny projekt. „Tribute to Robakowski” to z jednej strony nasz „trybut” wobec sztuki jednej z największych żyjących osobowości polskiej sztuki. Ale jest też drugi ważny element naszego projektu. Po prostu bardzo lubimy i szanujemy Józefa Robakowskiego jako człowieka.

Jednak tym razem wystawa prac z projektu to nie wszystko. Artyści będą mieli szansę bezpośrednio skonfrontować się z twórczością Józefa Robakowskiego. Cześć obszernych pomieszczeń galerii lokal_30 zajmie wystawa Józefa Robakowskiego. Będzie to wystawa fotografii, ze szczególnym naciskiem na fotografię konceptualną artysty – wybór prac nie pokazywanych jeszcze nigdy w Warszawie.

 

„lokal_30 współpracuje z Józefem Robakowskim od początku swojego istnienia. Jego pierwsza wystawa („Zwykli Niemcy”) w naszej galerii na Foksal odbyła się wiosną 2006, następna „ATTENTION. LIGHT!” miała miejsce w naszej siedzibie w Londynie. Długo czekaliśmy na kolejny pokaz prac artysty w Warszawie i cieszymy się bardzo, że będzie to prezentacja jego szczególnie ważnej fotografii konceptualnej” – mówi kuratorka i właścicielka lokalu_30, Agnieszka Rayzacher.

 

To  już piąty projekt ArtBazaar, po „Tribute to Wróblewski”, „Nowa fala popierdala”, „Tribute to Krasiński” i „Tribute to Fangor”, w których polscy artyści odnoszą się do twórczości osób będących „kamieniami milowymi” polskiej sztuki drugiej połowy XX wieku. Efektem działań jest zawsze wystawa oraz limitowana edycja teczek z pracami artystów biorących udział w projekcie. Dzięki temu ostatniemu elementowi projekty ArtBazaar trafiają do kolekcjonerów, którzy często żyją później z tymi pracami na co dzień. Stosunkowo niska cena teczek ma też zachęcić do kolekcjonowania polskiej młodej sztuki.

 
Wernisaż 1 marca (piątek), godzina 19.00 w galerii lokal_transfer / lokal_30, ulica Wilcza 29A/12, Warszawa. Wystawa potrwa do 15 maja. Wystawie towarzyszy specjalna edycja 30 teczek z pracami wszystkich artystów biorących udział w projekcie. 


Zapraszamy też na śniadanie z Artystami: sobota, 2 marca 2013, godz. 12.00-14.00
Na zdjęciach odpowiednio prace Bownika, Przemka Dzienisa, Leszka Knaflewskiego, Mateusza Szczypińskiego i Ireny Kalickiej.

Brak komentarzy: