22 lutego, 2013

Top 25 czyli najwybitniejsze polskie okładki komiksowe (część 3)

15. Kapitan Żbik – Ryzyko 2 – Zbigniew Sobala

 W momencie ukazania się pod koniec lat 60tych, ta okładka musiała poruszać wyobraźnie niejednego dziecka. Doczekaliśmy się polskiego komiksu kryminalnego. W stylu bardziej przypomina ilustrację znaną chociażby z okładek Gierowskiego (np – "Księgi Urwisów" Niziurskiego) niż to w jaki sposób w tym czasie rysowana komiksy na świecie ale ma to swój taki nostalgiczny chandlerowski (noir) urok.14. Tytus, Romek i Atomek – Księga pierwsza – Henryk Chmielewski


Jeden z najważniejszych polskich komiksów, być może najważniejsza okładka w historii polskiego komiksu. Jednak zbyt zachowawcza jak na to do czego później przyzwyczaił nas artysta. Papcio Chmiel narysował kilka lepszych. Są w pierwszej dziesiątce.


13. Thorgal – Wyspa Lodowych – Grzegorz RosinskiGrzegorz Rosiński wprowadził nową jakość w polskim komiksie. Jego thorgalowskie okładki bardziej przypominają płótna niż okładki, artysta wypracował swój własny styl opowieści graficznej za co pokochała go cała Europa. Bardzo efektowna wikingowska okladka.


12. Kapitan Żbik – Czarna Nefretete - Grzegorz Rosiński


Ponownie Rosiński, ale z jakże inną okładką. Trochę w stylu plakatów do niezliczonej ilości przygodowych produkcji filmowych klasy B i C jakie w latach 60tych powstawały na Zachodzie i dotyczyły przygód w Afryce czy starożytnym Egipcie.


11. Kapitan Kloss – Akcja Liść dębu – Mieczysław Wiśniewski


Dla wielu z nas komiksy to powrót do czasów dzieciństwa i emocji, jakie towarzyszyło oglądaniu historii obrazkowych. Te związane z Kapitanem Klossem są nadal silne u wielu z nas. Tu bajeczna okładka z Kloseem w okularach motocyklowych, w tle polskie czołgi przekraczają kluczową przeprawę na rzece. Kloss w tym mundurze miał zawsze magiczny urok. Mieczysław Wiśniewski potrafił świetnie to pokazać.


Zapraszamy za tydzień na ciąg dalszy.

1 komentarz:

kaskada pisze...

Rany, jeśli Rosiński jest na 13 miejscu to ciężko mi sobie wyobrazić kogo mamy w pierwszej trójce.. :)

www.pinkkarton.pl