15 lutego, 2013

Top 25 czyli najwybitniejsze polskie okładki komiksowe (część 2)

20. Rozmówki polsko-angielskie - Agata Wawryniuk


Jedno z największych objawień ubiegłego roku. Znakomity debiut ze świetną, współczesną polską powieścią graficzną. Zrobiony po godzinach, fajnie narysowany, znakomicie się czyta i ogląda. Obowiązkowy na półce obok Wilhelma Sasnala (Życie codzienne w Polsce) oraz Śledzia (Na szybko spisane). Z tych książek nasze wnuki będą się uczyć o współczesnej nam Polsce.

 19. Likwidator na Ukrainie 1920 – Ryszard Dąbrowski


Jest tu na okładce wszystko co najlepsze w komiksie przygodowo- wojennym – główny bohater, akcja, strzelanina, ogień wystrzałów i czarna bandera z trupią czaszką. A w środku bardzo dobry komiks przygodowy i kilka wybitnych planszy.

  18. Lądowanie w Andach – Bogusław Polch

Cała seria miała świetne okładki. Wybrałem tę pierwszą. Jedyny feler to zdjęcie Danikena w lewym dolnym rogu. Kiedy ukazała się po raz pierwszy rozpalała umysły współczesnych nastolatków podróżami w przestrzeni kosmicznej i stworzonymi przez Polcha wizjami z kosmosu.

 17. Wilq – wydanie zbiorcze, tom 1 - Bartosz i Tomasz Minkiewiczowie


Tę okładkę koniecznie trzeba rozłożyć, aby docenić całe jej piękno. Wszystko co najlepsze w Wilq jest tutaj – luzik i rock’n’roll, akcja, libacja, rozpierducha, inwazja potworów, impreza na dachu, trochę obsceniczności a wśród tego wszyscy bohaterowie i nadlatujący Wilq. Czy może być lepiej? Może, jak zaczniecie rozszyfrowywać różne popkulturowe smaczki jakie Bartek Minkiewicz poukrywał w tej (jak i innych okładkach) tu np. koncert na dachu.

 16. Kajko i Kokosz – Szranki i Konkury część 2 - Janusz Christa

Jedna z dwóch okładek, jakie Christa narysował do tej serii przygód. Co wyjątkowe to że kolor i kreska jest na tej samej planszy co sprawia że w oryginale okładka ta wibruje kolorami i tętni życiem. Na planszy, na pierwszym planie mamy głównych bohaterów i fragment łodzi piratów, w tle trójkąt miłosny, jaki zawiązał się w tej historii. Bardzo efektowne zebranie i przedstawienie całej treści komiksu na jednej okładce.

 Zapraszamy za tydzień na ciąg dalszy.

Brak komentarzy: