26 marca, 2013

Cegły z których można zbudować kolekcję

Kontynuując naszą krótką historię wszystkiego w sztuce dziś materiał z którego nie tylko można zbudować dom ale również i ciekawą kolekcję sztuki. Cegła nie jest motywem, który w oczywisty sposób kojarzy nam się ze sztukami wizualnymi, bardzo rzadko trafia na płótna, częściej jest wykorzystywany, jako element instalacji czy akcji artystycznej. Kilku z artystów wyniosło jednak cegłę do rangi obiektu sztuki i dzisiaj z tych cegieł postaramy się zbudować skromną ale intrygującą kolekcję polskiej sztuki najnowszej.


Najważniejsza i najbardziej znana cegła w sztuce najnowszej to cegła Rafała Bujnowskiego. Jest to pierwszy z serii obrazów- przedmiotów Rafała. Cegły były pokazywane w ramach projektu "Cheap Art from Poland" zorganizowanym przez niego w ramach wymiany studenckiej w St. Martin School of Art w Londynie. Niewiadomo ile z tych cegieł zostało sprzedanych w Londynie, prawdopodobnie niewiele chociaż cena była bardzo atrakcyjna (20 funtów). Na pierwszej wystawie Bujnowskiego w rastrze obok cegieł (cena 200 zł) były też deski, kasety wideo i jedna tablica szkolna oraz portrety Papieża.
Rafał Bujnowski stworzył też linoryt cegły.


Druga cegła też związana jest z rastrem i słynnymi (teraz nie wtedy) bodajże drugimi Targami Taniej Sztuki. Robert Kuśmirowski przygotował na targi zestaw cegieł (prawdziwych wypalonych w piecu) z odciskiem swojej prawej i lewej nogi. Cegieł z odciskiem lewej nogi miało być 10, z odciskiem prawej 100 jednak ze względu na kruchość materiału tych z lewej dotarło tylko 7 a tych z prawej już nikt nawet nie liczył. To drugi fundament dzisiejszej kolekcji.
 

Cegła, jako element muru występuje dość często w pracach Sławka Czajkowskiego (Zbioka). Poniżej jeden z wybranych obrazów gdzie można zauważyć ceglasty mur.


4 cegły w tej fikcyjnej kolekcji. Ciekawy początek. Historia wszystkiego powróci.

Cegły Rafała Bujnowskiego zdjęcia dzięki uprzejmości galerii raster: Cegła Roberta Kusmirowskiego, zdjęcie ArtBazaar, Praca Zbioka dzięku uprzejmości artysty.

1 komentarz:

mietek pisze...

tutaj napisałem mały komentarz:
http://artbazaar.blogspot.com/2010/05/od-alma-art-do-artbazaar-records.html
i daję znać żeby nie zaginął. pozdrawiam, M