11 marca, 2013

Już za niespełna dwa tygodnia wielka aukcja na rzecz pomocy artystom z InżynierskiejStyczniowy pożar budynku przy ulicy Inżynierskiej w Warszawie to jedno z najsmutniejszych wydarzeń w polskiej sztuce najnowszej. W ogniu spłonął wieloletni dorobek takich artystek i artystów jak Nicolas Grospierre, Michał Frydrych, Piotr Kopik, Ivo Nikić czy Agnieszka Kieliszczyk. Oczywiście spłonęło też wyposażenie pracowni, komputery, dokumentacja, zdjęcia. W większości przypadków wszystko, czego nie kupili kolekcjonerzy, muzea czy też nie było w magazynach reprezentujących artystów galerii. 


Ale od czego ma się przyjaciół, jak nie od pomocy w tych najtrudniejszych naszych momentach. Zorganizowali oni zbiórkę prac na aukcję, z której dochód przeznaczony będzie wyłącznie i w całości na na urządzenie i wyposażenie nowych pracowni piętnastki poszkodowanych artystek i artystów. Uruchomili profil na na Facebooku: www.facebook.com/aukcja.inzynierska. Zebrano około 150 prac, wśród których znalazły się obrazy, rysunki i fotografie wielu uznanych artystów, m.in - Pawła Althamera, Rafała Bujnowskiego, Roberta Kuśmirowskiego, Maurycego Gomulickiego, a także tragicznie zmarłego ponad rok temu twórcy kolaży Jana Dziaczkowskiego. Pod młotek pójdą też obrazy Wiktora Dyndo, Teresy Starzec i Doroty Kozieradzkiej, kolaże Radka Szlagi i Anny Niesterowicz, akwaforta Doroty Buczkowskiej, fotografie Zbigniewa Dłubaka, Pawła Kwieka i Bownika, prace na papierze Róży Litwy, Alicji Bielawskiej i Honzy Zamojskiego. 
Aukcja tych prac odbędzie się 23 marca w jednej z sal Biblioteki na Koszykowej w Warszawie, będzie jedną z największych charytatywnych licytacji sztuki współczesnej w tym roku. Dwa dni wcześniej, w piątek 21 marca, zostanie otwarta wystawa, na której będzie można obejrzeć prace wystawione na aukcję.

Już dziś zapraszamy na aukcję, na którą pracowało wiele osób. Organizatorzy, artyści już zrobili, co mogli. Teraz to, ile zbierze się pieniędzy, zależy od nas – kolekcjonerów i miłośników sztuki.
Na zdjęciach: prace Radka Szlagi, Doroty Nieznalskiej i Janka Dziaczkowskiego wystawione na aukcję

2 komentarze:

Kacper Kutrzuba pisze...

:) zapraszam do mnie.

obywatel pokorny pisze...

http://pokorny-obywatel.blogspot.com/2013/03/aukcja-dla-artystow-z-inzynierskiej.html