10 marca, 2013

Top 25 czyli najwybitniejsze polskie okładki komiksowe (część 5)

5. Tytus, Romek i Atomek – Księga X – Henryk Chmielewski


Wszystkie okładki z pojazdami profesora T’Alenta zasługują na miejsce w tym zestawieniu. Wybrałem dwie z Mielolotem (Młynkolotem) i kilka pozycji wyżej z Wannolotem.

4. 120 przygód Koziołka Matołka – Marian Walentynowicz

Początki polskiego komiksu i jeden z najważniejszych bohaterów komiksowych naszej kultury. Pierwsze wydanie ukazało się na gwiazdkę 1932 roku ( w książce, jako data wydania jest 1933 rok). Ksiązka kosztował 3,5 zł co na ówczesne czasy było kwotą bardzo wysoką ale cały pięciotysięczny nakład zniknął w przeciągu czterech tygodni. Na okładce, prosty, płaski „disnejowski” rysunek.

3. Kajko i Kokosz – Na wczasach – Janusz ChristaNajwyżej sklasyfikowana okładka Christy. Typowa dla całej serii przygód Kajka i Kokosza. Wyjątkowo atrakcyjna ze względu na scenę batalistyczną z atakującymi piratami

2. Na co dybie w wielorybie czubek nosa Eskimosa  - Tadeusz Baranowski


Jedyna w naszym zestawieniu ale wybitna okładka Tadeusza Baranowskiego. Na jednej stronie znajdziemy tu wszystkie „patenty” i znaki szczególne mistrza komiksu – bogata fauna i flora, humor i surrealizm, rozmach ilustracyjny i feria kolorów.


1. Tytus, Romek i Atomek – Księga V - Henryk Chmielewski


Na samym szczycie zestawienia ikoniczna okładka Tytusa Romka  i Atomka siedzących w wannolocie. To jeden z najważniejszych symboli popkulturowych polskiego komiksu, kwintesencja kilku dekad PRLowskiej kultury „zrób to sam” i narodowej przedsiębiorczości. Może być porównywany do Batmobile Batmana  czy gadżetów Jamesa Bonda. Tu jest to polska latająca wanna. Całość uzupełniają psychodeliczne wyziewy z silnika w które wpisany jest tytuł komiksu.

1 komentarz:

Dobrosław pisze...

Wspaniała seria, chociaż kilku ważnych okładek mi tutaj brakuje, choćby któregoś Yansa, czy tej śmiesznej serii Podróż Smokiem Diplodokiem.