22 kwietnia, 2013

Jurry w Nowym Jorku

W Nowym Jorku w OKO Gallery trwa pierwsza indywidualna wystawa zagraniczna Jerzego Jurry'ego Zielińskiego (1943-1980). Wystawę przygotowała znana amerykańska kuratorka Alison Gingeras.


Jurry Zieliński, zdaniem organizatorów wystawy, jedna z czołowych postaci europejskiego Pop Artu, „w latach 60. i 70. robił prace o przewrotnej psychologii, nasycone silnie anty-establishmentowym przesłaniem. Radykalizm sztuki Zielinskiego sprawił, że jego dzieło na długo zostało wymazane z mainstreamu polskiej historii sztuki i dopiero teraz zyskuje znaczenie międzynarodowe dzięki swym związkom z szerokim nurtem sztuki powojennej światowej. Dla Zielińskiego wysublimowany język Pop Artu okazał się idealnym nośnikiem charakterystycznego, indywidualnego stylu pełnego dowcipnych i przenikliwych komentarzy do najistotniejszych dylematów epoki”.

Na październik zapowiadana jest szersza prezentacja dzieł artysty w galerii Luxembourg & Dayan w Londynie, jak również ich udział w wystawach międzynarodowych, prezentujących nurt Pop Artu.

Informacje dzięki Galerii Zderzak

Brak komentarzy: