03 kwietnia, 2013

Kolekcja Henry Buhla

W połowie grudnia w Nowym Jorku w domu aukcyjnym Sotheby’s miała miejsce wystawa a potem sprzedaż części prac z ogromnej kolekcji fotografii znanego nowojorskiego kolekcjonera Henry Buhla. Kolekcja Buhla to przekrój historii fotografii od końca 19 wieku do czasów nam współczesnych. To co ją wyróżnia spośród wielu podobnych kolekcji to motyw przewodni kolekcji i swoistego rodzaju obsesja właściciela na temat dłoni. Znakomita większość prac jakie posiada to zdjęcia ludzkich dłoni. Przeglądając katalog aukcyjny, można zobaczyć film  z domu kolekcjonera gdzie te dłonie są w postaci zdjęć, rzeźby, instalacji dosłownie wszędzie.


Henry Buhl zawodowo zajmował się zdjęciami ślubnymi. Namówiony przez znajomego marszanda zaczął kolekcjonować fotografię. Motyw dłoni na tyle go zainspirował, że zaczął systematycznie budować swoją kolekcję w oparciu o ten właśnie temat. Z czasem gdziekolwiek na świecie pojawiła się wystawa gdzie na zdjęciu można zobaczyć było dłonie, znajomi marszandzi wykręcali numer do Buhl’a oferując taką pracę do jego kolekcji.


W kolekcji znajdziemy prace takich artystów jak Andy Warhol, Ansel Adams, Robert Mapplethorpe, Andre Kertesz, Man Ray, Herbert Bayer, Alexander Rodchenko, Laszko Maholy-Nagy, Alfred Stieglitz, Maurizio Cattelan, Andreas Gursky czy Cindy Sherman.

Znajdziemy też polskie akcenty prace Janusza Brzeskiego czy też Witkacego.

Na zdjęciach odpowiednio prace: Man Ray, Andre Kertesz, Herbert Baker, Alexander Rodchenko, Laszko Maholy-Nagy, Janusz Brzeski, Alfred Stieglitz,  Maurizio Cattelan, Robert Mapplethorpe, Cindy Sherman ,Witkacy. Zdjęcia dzięki uprzejmości Sotheby’s.

Brak komentarzy: