30 kwietnia, 2013

Maciej Sieńczyk, Iza Tarasewicz i Krzysztof M. Bednarski – to najnowsze premiery ArtBazaar Records

Rok 2013 będzie bardzo ciekawym rokiem w Artbazar Records. Szykuje się rekordowa liczba płyt, które chcemy wydać w ramach naszego projektu „Nagrywamy dźwięki polskiej sztuki”. Niektóre z tych premier mogą Was zaskoczyć. Dziś pierwsze zapowiedzi naszych najbliższych premier.


Produkcja trzech płyt winylowych zbliża się już do końca. Co to za płyty? O wszystkim po kolei… Pierwsza płyta, „Wśród Znajomych”, została przygotowana przez Macieja Sieńczyka. A co na płycie? Otóż Maciek przeczyta pierwszą część swojego opowiadania, znanego już z miesięcznika „Lampa”. Poznamy historię pewnego spotkania towarzyskiego i zasłyszanych tam opowieści, przypowieści i historii opowiadanych przez jego uczestników...

Iza Tarasewicz, która obecnie kończy przygotowania do otwarcia wystawy „Clinamen” w warszawskiej Królikarni , przygotowała dla nas ”Oratorium Arogancji”. Będzie to wyjątkowy projekt rzeźby w postaci dźwiękowej. Jak mówi sama artystka „…materiał do płyty montowałam tak, jakbym rzeźbiła nowy obiekt. Przewodnikiem po tej pracy była raczej intuicja aniżeli techniczne czy muzyczne umiejętności. W projekcie nie posługuję się zdolnościami, ale bezczelnością predestynowania do roli boga - stwórcy. Chciałam udowodnić, przede wszystkim sobie, że sztuka bazuje na ryzyku upadku i ośmieszenia. Stąd mój upór zmierzania ku czemuś, co nie ma wymiernych korzyści ani skutków. Jest eksperymentem.”

I ostatnia z zapowiedzi najbliższych nowości ArtBazaar Records – Krzysztof M. Bednarski dokonał rejestracji „Śpiewów Wielorybów”, poszerzając swój słynny projekt „Moby Dick” o wymiar akustyczny. Tym razem artysta zagrał na swojej rzeźbie Moby Dicka, wydobywając z niej symfonię dźwięków przypominających śpiew wielorybów. Obserwowaliśmy swoistego rodzaju taniec artysty ze swoją pracą, mozolny wysiłek zmuszający do wydobycia z wraku Moby Dicka melodii – dostaliśmy ferię zaskakujących dźwięków.

Oczywiście, jak zawsze w ArtBazaar Records, wszystkie z przygotowywanych przez nas projektów tradycyjnie będą miały swoje autorskie edycje z okładkami przygotowanymi i wykonanymi przez artystów. Warto to na koniec dodać, bo ArtBazaar Records, to nie jest ani tylko i wyłącznie projekt muzyczny, ani tylko plastyczny. Okładki, ręcznie wykonane i często unikatowe, są częścią projektu równie ważną, jak muzyka. To takie małe dzieła sztuki, które też można oprawić w ramki i powiesić na ścianie, ciesząc się ich wizualnością

To nie koniec tegorocznych premier ArtBazaar Records. Trwają prace na kolejnymi. Niektóre są już mocno zaawansowane… Szczegóły już wkrótce.

Brak komentarzy: