06 maja, 2013

Bilet na wystawy w BWA w Tarnowie

Dawno już nie aktualizowaliśmy naszej listy rarytasów, jakie przygotowaliśmy dla wydawnictw, druków i obiektów ulotnych min. Wilhelma Sasnala. Jest okazja związana z otwarciem nowej siedziby BWA w Tarnowie i wydania biletu z reprodukcją obrazu Wilhelma. Ten rarytas znalazła dla nas Katarzyna Nalezińska. Poniżej jej tekst.


W 2006 roku Wilhelm Sasnal namalował obraz przedstawiający tarnowski dworzec kolejowy. Nie w całości, kadr obejmuje tylko zachodnie skrzydło budynku. Pod koniec 2010 roku BWA w Tarnowie przeniosło swoją siedzibę na dworzec główny. Galeria ulokowała się w skrzydle zachodnim.  BWA postanowiło wykorzystać ten zbieg okoliczności: na biletach umieściło reprodukcję obrazu artysty pochodzącego z Tarnowa.


Siedziba BWA na dworcu była  tymczasowa. Po ponad 2-letniej działalności w nietypowej przestrzeni galeria przenosi się do nowo wyremontowanego neogotyckiego pałacyku w Parku Strzeleckim. Już 10 maja zostanie otwarta wystawa, która zainauguruje działalność w nowym miejscu.  Punktem wyjścia do wystawy „Jak się staje kim się jest” stały się szkolne lata Tadeusza Kantora, które artysta spędził w Tarnowie (1925-33).  Na wystawie zostanie zaprezentowana jedna z najwcześniejszych prac malarskich Kantora: pejzaż przedstawiający Ogród Strzelecki (1932) w Tarnowie. Czy i tym razem BWA wykorzysta zbieg okoliczności? Czy tym razem na biletach pojawi się pejzaż Tadeusza Kantora?

O wystawie: "Jak się staje, kim się jest - to międzynarodowa wystawa prezentująca prace artystów współczesnych z Polski, Niemiec, Japonii, Wielkiej Brytanii, Litwy i Rosji, podejmujących refleksję nad istotą twórczości i tradycji artystycznej. Wśród zgromadzonych na niej instalacji, malarstwa, prac audio i wideo, przewijają się wątki autobiograficzne, zagadnienia związane z pamięcią, traumą i ikonografią młodości."


artyści: Vasil Artamonov & Alexey Klyuykov, Bownik, Simon Fujiwara, Heike Gallmeier, Tadeusz Kantor, Tomasz Kowalski, Zbigniew Libera, Jonas Mekas, Eugeniusz Rudnik, Daniel Rumiancew, Aiko Tezuka, Honza Zamojski, Anna Zaradny

kuratorki: Agnieszka Pindera, Marika Zamojska

aranżacja wystawy: Robert Rumas

oprawa graficzna: Kaja Gliwa

Wystawa czynna do 23.06.2013.

1 komentarz:

wdr pisze...

szkoda trochę miejscówki na dworcu. miała swój klimat i zawsze można było wyskoczyć na wystawę przy okazji przesiadki a czasem nawet bez wysiadania (super był lightbox sawickiej o złych snach, który widziałem podczas postoju w tarnowie)