27 czerwca, 2013

Już jutro w Poznaniu Kraftwerk, a do soboty w Warszawie wystawa Igora Przybylskiego poświęcona Trans Europe Express


Już jutro jeden z najważniejszych koncertów tego roku w Polsce – Kraftwerk w Starej Gazowni w Poznaniu. Co ciekawe, będzie to nie tylko wydarzenie muzyczne, ale również i związane ze sztukami wizualnymi. W końcu Kraftwerk koncertował w ubiegłym roku w nowojorskiej MoMA, londyńskiej Tate czy w K21 w Dusseldorfie. Legendarna niemiecka grupa elektroniczna jest też reprezentowana przez niemiecką galerię Sprueth Magers. Dodatkowym smaczkiem poznańskiego koncertu jest fakt, że supportem koncertu Kraftwerk będzie NIWEA, czyli projekt jednego z najlepszych polskich artystów, Wojciecha Bąkowskiego.
  

Tych, którzy do Poznania się nie wybiorą albo tym, którzy chcieliby koncert wzbogacić, chcielibyśmy zaprosić do warszawskiej galerii m2 [mkwadrat], na ulicy Oleandrów 6, w której trwa jeszcze do soboty włącznie wystawa Igora Przybylskiego „Gdzie jest Polska?”. Igor znany był mi od dawna jako artysta wyjątkowo skoncentrowany na „wątkach komunikacyjnych” (jestem wielkim fanem i właścicielem kopii filmu „Polskie drogi”), ale nie wiedziałem nic o jego zainteresowaniach muzycznych. A tu proszę.
 


Oddajmy głos artyście, który w tekście do wystawy napisał: „Niemiecka muzyka elektroniczna lat siedemdziesiątych była mi bliska od wczesnego dzieciństwa. Nikt nie potrafił tak celnie łączyć muzyki z wątkami komunikacyjnymi jak zespół „Kraftwerk” („Autobahn” czy inspirowana zjawiskiem europejskiej sieci kolejowej płyta „Trans Europe Express”) (…). jesienią 2012 roku przypadkiem natknąłem się na mapę „Trans Europe Express" z 1974 roku. W tym czasie ta sieć była najbardziej rozbudowana, łączyła największe miasta Europy - Monachium, Brukselę, Amsterdam, Kopenhagę, Paryż, Zurych, Rzym itd. W 1974 roku Polski nie ma na tej mapie. Właśnie w tym momencie zadałem sobie pytanie - gdzie jest Polska? Zjawisko Trans Europe Express nie dotyczyło krajów Demokracji Ludowej, berliński mur szczelnie oddzielał od siebie dwie części Europy”.

Wystawa zainspirowana zarówno muzyką, jak i zjawiskowym systemem komunikacji europejskiej z lat siedemdziesiątych składa się z cyklu obrazów inspirowane muzyką z albumu „TEE” Kraftwerk oraz koncertem poświęconym temu albumowi w londyńskiej Tate, na którym był Igor Przybylski. Są też prace pokazujące samą lokomotywę ciągnącą składy TEE, jak również mapa sieci tych pociągów. Jest też , krótki film z muzyką, stworzoną przez Igora Przybylskiego na bazie kolejowego hitu grupy „Kraftwerk”.

Nie pozostaje mi nic innego, jak zaprosić Was do Poznania na koncert i (lub) do Warszawy na wystawę. Oba wydarzenia są tego warte warte.

Na zdjęciach prace Igora Przybylskiego z wystawy "Gdzie jest Polska?": TEE Kraftwerk (akryl na płótnie 70x100 cm, 2013), TEE.WAV (akryl na płótnie 30x40 cm, 2013) oraz kadr z filmu Explosion (1 minuta 21 sekund, 2013) z muzyką Kraftwerk.

Brak komentarzy: